FLESZ - Klienci kasują się sami. Kasy samoobsługowe w Polsce

Obecnie centrum kultury ma swoją siedzibę w części budynku miejscowej remizy OSP. Do dyspozycji ma zaledwie kilka sal. Wszystkie większe koncerty i uroczystości muszą się odbywać w sali Muzeum Drogownictwa należącego do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
- Remiza OSP miała być tylko siedzibą tymczasową i ta tymczasowość trwa już trzydzieści lat. Działalność kulturalną musieliśmy porozrzucać po różnych obiektach. Dojrzewaliśmy długo do tego, żeby w mieście mieć w końcu profesjonalny obiekt i wkrótce taki powstanie - podkreśla Jan Sipior, burmistrz Szczucina.
Szczucin będzie miała profesjonalną salę koncertową i małe kino
Nowe centrum kultury ma powstać zaledwie 400 metrów od Rynku w Szczucinie w pobliżu kompleksu, w którym istnieją już szkoła podstawowa i hala widowiskowo-sportowa. Nowy budynek powstanie na terenie o powierzchni dwóch tysięcy metrów kwadratowych.
W budynku mieścić się będzie siedziba Samorządowego Centrum Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Powstanie też profesjonalna sala koncertowa, która będzie mogła pomieścić 150 osób. Nie zabraknie też różnych pracowni artystycznych.
- Tego nam do tej pory brakowało. W gminie nie brakuje talentów, mamy chór, który zdobywa znaczące tytułu czy wspaniałą orkiestrę. Zyskają teraz miejsce, gdzie będą mogli przygotowywać się do występów. W przyszłości myślimy też o uruchomieniu w tym miejscu szkoły muzycznej - zaznacza burmistrz Sipior.
W nowym obiekcie powstanie także mała sala kinowa na 50 widzów. Będzie to powrót do tradycji, bo przed laty w miasteczku istniało popularne kino.
- Działało ono od 1945 do 1979 roku w budynku parafialnym. Gdy parafia go przejęła, to kino przestało funkcjonować. Teraz ponownie mieszkańcy będą mogli oglądać filmy w Szczucinie - cieszy się Jan Sipior.
Wielomilionowa inwestycja z rządową dotację
Inwestycja w Szczucinie będzie kosztować niewiele ponad 10 mln zł. 4,5 mln zł samorząd pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Za budowę centrum kultury odpowiadać będzie wyłonione w przetargu konsorcjum dwóch firm ze Staszowa. Inwestycja według pierwotnych założeń ma się zakończyć za niecałe półtora roku.
- Marzenia o nowoczesnym obiekcie, który będzie spełniał funkcję i edukacyjną i kulturalną stały się rzeczywistością. Trzymamy kciuki za wykonawcę, wiemy o tym, że inwestycja jest wymagająca, ale jak udało nam się dowiedzieć, wykonawca jest przygotowany, aby szybko wejść na teren budowy, zresztą widać że te prace, już się rozpoczęły - mówił podczas symbolicznego rozpoczęcia prac Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski.