https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szesnastu polskich reżyserów przygotowuje nowelowy film o czasie pandemii - "W domu"

Paweł Gzyl
Film "W domu" będzie zawierał czternaście opowieści o czasie pandemii autorstwa szesnastu reżyserów
Film "W domu" będzie zawierał czternaście opowieści o czasie pandemii autorstwa szesnastu reżyserów Materiały prasowe
Amerykański kanał telewizyjny HBO realizuje w Polsce nowy projekt – „W domu”. Będzie to film fabularny, składający się z czternastu nowel, opowiadających o przeżywaniu czasu pandemii nad Wisłą. W jego realizacji weźmie udział szesnastu znanych reżyserów.

FLESZ - Przybędzie niemal 250 fotoradarów

od 16 lat

Zaproszeni do projektu przez HBO twórcy pracują nad swoimi filmami już od ponad trzech tygodni, próbując na gorąco uchwycić wyjątkowość momentu, w jakim znalazła się ludzkość. W efekcie powstanie antologia czternastu filmów, stworzonych w ramach artystycznego manifestu: filmy muszą dziać się tu i teraz, w czasie pandemii; nie mogą trwać dłużej niż dziesięć minut; wszystkie muszą uwzględniać wprowadzone na czas pandemii restrykcje; artyści muszą przygotować filmy samodzielnie w czasie czterech tygodni, mając pełną dowolność w kwestii formy i gatunku.

- „W domu” jest w założeniu projektem tworzonym w artystycznej wolności, twórczym opisem sytuacji ograniczenia swobody jednostek. Mam nadzieję, że będzie też stymulującą, poruszającą opowieścią o zmaganiu się człowieka ze stanem tranzycji, przejścia od świata, którego struktury znaliśmy, do świata, w którym będziemy musieli je zweryfikować - mówi Iza Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska.

W projekcie HBO udział biorą reżyserzy: Jacek Borcuch, Andrzej Dragan, Krzysztof Garbaczewski, Renata Gąsiorowska, Magnus von Horn, Paweł Łoziński, Jan P. Matuszyński, Tomek Popakul, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Skonieczny, Małgorzata Szumowska / Michał Englert, Mariusz Treliński, Anna Zamecka / Sung Rae Cho i Xawery Żuławski.

- Wirus zastał mnie na Sycylii, gdzie przygotowuję swój nowy film. Dzięki niemu zostałem świadkiem zarówno włoskiej tragedii, jak i włoskiego heroizmu. Ale też splendoru sycylijskiej wiosny. Czas się na chwilę zatrzymał, ale też czas zdaje się mieć tu inny wymiar. Moim filmem dziękuję Sycylii za jej szczodrą gościnność – mówi Jerzy Skolimowski.

- Mam balkon, więc jestem. Jestem wśród ludzi. To dziś przywilej. Stoję na nim z kamerą i rozmawiam z przechodniami o życiu. Chcę się dowiedzieć, jak się czują w czasach zarazy – opowiada z kolei Paweł Łoziński.

Efekty pracy zaproszonych przez stację twórców będzie można obejrzeć już za kilka tygodni w HBO i HBO GO w Polsce, a także w innych krajach europejskich, w których dostępne jest HBO.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska