Zakopiańska Akademia Sztuki, to Międzynarodowe Mistrzowskie Kursy Interpretacji Muzycznej, czyli warsztaty muzyczne przeznaczone dla młodych muzyków z całego świata, przygotowujące do występów na konkursach oraz koncertach. Kursy te cieszą się od lat ogromnym zainteresowaniem młodzieży. A wszystko nie tylko przez wykładowców, ale także dzięki interdyscyplinarnemu kształceniu.
- Kształcimy muzyków także poprzez inne sztuki - mówi Barbara Markowicz, dyrektor programowy Zakopiańskiej Akademii Sztuki. - Co roku przygotowujemy program, w którym młodzi artyści mogą poznać Zakopane nie tylko od strony oscypka, ale także od jego znaczenia kulturowego. Do tego organizujemy wystawy, spektakle teatralne, pokazy filmowe i spotkania z innymi twórcami - tłumaczy.
Organizatorzy podkreślają, że celem akademii jest integracja młodych muzyków oraz tworzenie atmosfery tolerancji poprzez wspólną pracę, a także kształcenie muzyczne we wszystkich obszarach kultury.
Marek Markowicz, zmarły przed kilku laty założyciel i organizator Zakopiańskiej Akademii Sztuki, twierdził, że to co wyróżnia zakopiańskie kursy mistrzowskie, to forma kształcenia muzyków poprzez inne sztuki. Marek Markowicz mawiał: "Na tych zajęciach chcemy udowodnić, że muzyka nie jest odrębną dziedziną sztuki, tylko powstała w określonym miejscu i czasie. Trudno więc grać np. utwór Debussy'ego nie wiedząc nic o impresjonizmie w malarstwie".
W tym roku do Zakopanego zjadą 34 osoby z wielu krajów, m.in. z Japonii, Austrii i Włoch. Młodzi muzycy będą się uczyli w czterech klasach mistrzowskich, które poprowadzą profesorowie: Marcin Baranowski (skrzypce) z Akademii Muzycznej w Poznaniu i Bydgoszczy, Szymon Krzeszowiec (skrzypce) z Akademii Muzycznej w Katowicach, Paul Gulda (fortepian) z Konserwatorium w Wiedniu oraz Tomasz Strahl (wiolonczela) wykładowca i dziekan Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.
Podczas Zakopiańskiej Akademii Sztuki, która potrwa do 28 października, muzycy będą mogli wziąć udział w warsztatach i pokazach teatralnych Leszka Mądzika, pokazach materiałów archiwalnych prezentujących dorobek Tadeusza Kantora, Andrzeja Wajdy, Krystiana Lupy, Jerzego Grzegorzewskiego, Jerzego Grotowskiego, Karola Szymanowskiego oraz Pawła Mykietyna.
Podczas koncertu inaugurującego, który odbędzie się w sobotę, 20 października, o godz. 18, w Miejskiej Galerii Sztuki, wystąpią m.in. Kwartet Lutosławski Filharmonii Wrocławskiej oraz Paul Gulda. Koncert poświęcony będzie zmarłemu w maju tego roku w wieku 101 lat Romanowi Totenbergowi, skrzypkowi, który grał w duetach z Karolem Szymanowskim. Artysta ten przez wiele lat był wykładowcą Zakopiańskiej Akademii Sztuki.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!