https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta kamienica bezpowrotnie zniknęła z mapy Krakowa. Stała niemal u samych stóp Wawelu. Dziś byłaby warta miliony!

Kaja Ostrowska
Kamienica Dębno stała niemal u samych stóp Wawelu. Co się z nią stało?
Kamienica Dębno stała niemal u samych stóp Wawelu. Co się z nią stało? fotopolska.eu
Na przełomie XIX i XX wieku u stóp Wawelu od strony ulicy Grodzkiej znajdował się budynek, którego istnienie aktualnie bardzo trudno sobie wyobrazić. Budowla zasłaniała część Wawelu z Kurzą Stopką włącznie, co teraz byłoby wręcz nie do pomyślenia. Mimo wszystko, dziś cała kamienica byłaby warta miliony! Oto krótka historia kamienicy "Dębno".

Kamienica pod Wawelem, której już nie ma. Byłaby warta miliony
Budynek pierwotnie został zbudowany w miejscu, które w XV wieku należało do kasztelana krakowskiego i kanclerza wielkiego koronnego Jakuba z Dębna - to na jego cześć otrzymał nazwę dom kapitulny Dębno. Pod koniec XIX wieku w tym samym miejscu stanęła kamienica czynszowa o tej samej nazwie.

Niestety, budynek ten nie zagrzał sobie miejsca na mapie Krakowa zbyt długo. Kamienica Dębno została zburzona przez nazistów w 1941 roku na polecenie Hansa Franka. Wraz z nią wyburzono także inne budynki w tamtej okolicy, między innymi kamienice przy ul. Podzamcze, czy budynki, które wówczas były już pozostałością słynnej osady Rybaki między Wawelem a Wisłą.

Teraz po kamienicy nie ma już ani śladu, ale jej istnienie intryguje, a widok na zdjęciach fascynuje.

Zapomniana willa u stóp Wawelu

Historia tej kamienicy przypomina nieco historię innego budynku, który stał w pobliżu Wawelu - Willi Rożnowskich. Na Bulwarze Poleskim nad Wisłą, vis-à-vis Wawelu, w 1891 roku zbudowano dom na terenie, który wówczas należał do wsi Dębniki. Dom należał do właściciela parowej fabryki mydła, Stanisława Rożnowskiego. Dziś po budynku nie ma śladu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska