Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablety z najwyższej półki trafią do bibliotek w Gorlicach i Moszczenicy

Lech Klimek
Projekt "Tablety w Twojej bibliotece" jest elementem Programu Rozwoju Bibliotek, który realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Pod koniec ubiegłego roku fundacja zwróciła się do siedmiu bibliotek w Polsce z propozycją uczestnictwa w pilotażowym programie mającym przetestować przydatność tabletów w pracy tych placówek, jedną z nich była gorlicka biblioteka miejska. - Otrzymaliśmy do testów trzy tablety - mówi koordynujący program w Gorlicach Bartłomiej Kiełtyka. - Przetestowaliśmy je bardzo gruntownie, a nasza praca potwierdziła przydatność tych urządzeń w codziennej pracy - kontynuuje. - Okazało się, że z ich funkcjonalności świetnie korzystają zarówno dzieci jak i seniorzy, z którymi prowadzę zajęcia Latarników Polski Cyfrowej. W pracy z dziećmi wykorzystywano oprogramowanie do nauki gry na instrumentach oraz nauki języka angielskiego, seniorzy głównie zainteresowani byli takimi możliwościami sprzętu, jak choćby syntezator mowy umożliwiający odsłuchiwanie tekstu.

Opinie bibliotekarzy sprawiły, że fundacja przystąpiła do realizacji programu. Urządzenia otrzymają biblioteki, które zwyciężyły w konkursie "Tablety w Twojej bibliotece". Zadanie polegało między innymi na opisaniu doświadczenia biblioteki w oferowaniu zajęć edukacyjnych z zakresu nowoczesnych technologii czy pomysłów na promowanie tabletów. Do konkursu przystąpiło 651 bibliotek z całego kraju, pośród nich powołana przez fundację komisja wyłoniła te, do których trafią iPady wraz z akcesoriami, a także pakiet edukacyjny pomagający w ich wykorzystywaniu. W konkursie można było maksymalnie zdobyć 100 punktów. Gorlicka biblioteka za swój projekt otrzymała największą liczbę punktów - 97 i była w tym konkursie zdecydowanie najlepsza. Można wręcz powiedzieć, że przygotowany tu projekt był wzorcowy. W sumie tablety trafią do 233 bibliotek, poza Gorlicami również do Gminnej Biblioteki w Moszczenicy. Zarówno do Gorlic, jak i Moszczenicy dotrze po 6 tabletów.

Biblioteka w Moszczenicy otrzymała w konkursie 81 punktów, co uplasowało ją w ścisłej czołówce. Programem wykorzystania tabletów w pracy tej placówki zajmuje się Halina Wałęga. - Planuję wykorzystać je w pracy z najmłodszymi dziećmi oraz paniami z Koła Gospodyń Wiejskich. Chcemy założyć dla nich blog kulinarny, na którym publikowałyby swoje świetne i sprawdzone przepisy. Tablety będą też wykorzystywane w naszej filii w Staszkówce - mówi. - To urządzenia mobilne. Będą dostępne w naszym głównym budynku przy ulicy Jagiełły, ale ta właśnie mobilność sprawia, że łatwo będzie je wykorzystać w pracy w naszych filiach - mówi Kiełtyka - tablety dotrą do nas najpóźniej 17 marca, takie są założenia projektu - dodaje.

Bibliotekarze ze zwycięskich placówek wezmą udział w szkoleniach, otrzymają dostęp do kursu edukacyjnego na platformie iTunesU, gdzie zgromadzono pomysły, jak korzystać z aplikacji w bibliotece.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska