Obwieszczenie z dnia 27 maja 1909 roku podpisane przez prezydenta Krakowa Juliusza Leo wskazywało (po komisyjnym zbadaniu głębokości wody) cztery kategorie miejsc kąpielowych wyznaczonych wzdłuż brzegu Wisły:
I. Dla kobiet i dzieci:
w Półwsiu Zwierzynieckim od pierwszej tamy poniżej ujścia Młynówki aż do początku przystani gminy Półwsia Zwierzynieckiego;
poniżej wylotu ulicy Dietlowskiej aż do kościoła na Skałce.
II. Dla mężczyzn:
wzdłuż łazienek p. Wójcickiej;
od początku realności "Schronisko dla starców izraelickich" przy ulicy Podgórskiej, na dół aż do łazienek p. Wasserthalowej u wylotu ulicy Krakowskiej;
III. Dla c. i k. wojska:
od trzech wierzb, stojących za wapiennikiem Schonbergów, na dół, aż do początku parkanu, należącego do realności L. 3 przy ulicy Podgórskiej;
IV. Dla koni:
poniżej wylotu ulicy Skawińskiej wzdłuż pierwszej poprzecznej opaski na Wiśle.
W obwieszczeniu wskazano też miejsca, gdzie nie wolno się kąpać. Poinformowano również: "Ze względu na przyzwoitość zakazuje Magistrat kąpać się bez ubrania kąpielowego. Nie stosujący się do tego przepisu ulegną grzywnie od 2 do 200 koron albo karze aresztu".
Była plaża z basenem w rejonie hotelu Forum, planowana jest nowa
W czasach współczesnych przez kilka lat w Krakowie mieliśmy plażę na Bulwarze Wołyńskim obok budynku dawnego hotelu Forum. Wraz z nią działał przycumowany do brzegu basen na barce na Wiśle. Atrakcja została udostępniona w 2010 r. We wrześniu 2013 r. rada miasta uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego „Bulwary Wisły”. Pozwala on tylko na niskie budynki przy plaży, wbudowane w wały rzeki, aby nie zakłócały widoku na Wisłę i okoliczne zabytki.
Konstrukcja dawnego plażowego budynku, w którym funkcjonowała restauracja, górowała nad bulwarami. Plan powstawał, kiedy obiekt już był gotowy, a inwestor miał ważną umowę z miastem do końca 2015 r. Później nie dostał już zgody na plażę w takim kształcie.
Obecnie nowy inwestor przygotowuje w pobliżu hotelu Forum nową plażę Kompleks rekreacyjno-wypoczynkowo-kulturalny nad Wisłą ma być całoroczny, ogólnodostępny i nieogrodzony. Na dzierżawionym obszarze ma powstać plaża piaszczysta lub na pomoście drewnianym na powierzchni terenu nie mniejszej niż 700 mkw i miejsce do rekreacji z elementami urządzeń zabawowych dla dzieci.
Zaplanowano też budynek usług gastronomicznych z zapleczem o powierzchni zabudowy do 500 mkw, w większości swojej kubatury ukryty w wale przeciwpowodziowym, wykonany w technologii prefabrykowanej z modułów żelbetowych przykrytych zielonym dachem.
Obiekt ma posiadać pomieszczenie do konsumpcji z miejscami siedzącymi oraz częścią socjalną zawierającą m.in.: publiczne toalety, przebieralnię, wypożyczalnię sprzętu sportowo-rekreacyjnego, wydzielone pomieszczenie dostosowane do karmienia i przewijania dzieci, biuro informacji turystycznej.
Bezpieczeństwo nad wodą. Jak zapobiegać utonięciom
