Obecnie Tatry pokrywa warstwa śniegu, pod którą może zalegać lód. Co oznacza, że na szlakach jest bardzo ślisko. Dodatkowym utrudnieniem w partiach szczytowych jest wzmagający się wiatr, przez co drogi są zawiane i dodatkowo niewidoczne.
Wędrówki w warunkach zimowych, zwłaszcza w wyższych partiach gór, wymagają posiadania odpowiedniego sprzętu specjalistycznego takiego jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC oraz umiejętności posługiwania się nim. - Na wycieczki w niższe partie gór zalecamy zabrać raczki oraz kijki - informuje Tatrzańskie Park Narodowy.
W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe, które występuje zwłaszcza w miejscach, gdzie został nawiany śnieg. Według prognoz, w dalszym ciągu przewidywany jest silny wiatr z niewielkimi opadami śniegu.
- Generalnie na dużych obszarach jest mało śniegu z pojedynczymi miejscami, gdzie wiatr zbudował bardzo głębokie zaspy. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Poślizgnięcie się na oblodzonych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem - ostrzega TOPR.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
