Wykorzystują potencjał góry Malnik
Malnik góruje nad Muszyną. To szczyt, który jest łatwo dostępny, a przy tym oferuje wspaniałe widoki. Nic więc dziwnego, że miejscowi i turyści, chętnie go zdobywają. Potencjał tego miejsca dostrzegły też władze uzdrowiskowej Muszyny. Rok temu zapadła decyzja, że na Malniku powstanie wieża widokowa.
W połowie maja ruszyły prace na szczycie Malnika. Przygotowano wówczas fundamenty wieży. Potem wykonawca sukcesywnie montował elementy stalowo-drewnianej konstrukcji, która mierzy 42 metry. W sierpniu udało się ją zadaszyć.
- Na Malniku wykonywane są ostatnie prace, również te porządkowe. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze kilka dni i wieża będzie gotowa – mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny. - Z oddaniem do użytku w tym miesiącu nie zdążymy, ale na pewno na początku października turyście będą mogli z niej korzystać.
Wieża ma być wyposażona w kamerę internetową, zasilaną hybrydowo, a także plansze z panoramami i opisami poszczególnych widoków. Koszt jej budowy to około 2 mln zł, a władze muszyńskiego uzdrowiska środki na realizację zadania zabezpieczyły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na wsparcie dla gmin górskich. Muszyna otrzymała w sumie 7 milionów zł na wsparcie inwestycji turystycznych.
Z Malnika można podziwiać Tatry
Góra Malnik to wznoszący się na wysokość 726 m szczyt w zachodniej części Gór Leluchowskich w Muszynie. Jej grzbietem prowadzi szlak turystyczny, a dzięki temu, że jest on odkryty i trawiasty, posiada niezwykłe walory widokowe. Te już dawno docenili miejscowi mieszkańcy oraz turyści, którzy chętnie wybierają się na Malnik, by podziwiać panoramę Tatr Słowackich, Jaworzynę, wieżę widokową na Radziejowej, szczyt Pienin czy Wysoką.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
Nowy Sącz. Uszkodzony mural na ul. Łokietka wymaga remontu
