Muszyna ma turystom sporo do zaoferowania i to fakt, któremu nie da się zaprzeczyć. To między innymi Park Zdrojowy wraz ze wzgórzem Baszta i ruinami zamku, Ogrody Sensoryczne, Ogrody Tematyczne, Ogrody Biblijne, Pijalnie wód mineralnych - Antoni, Milusia, Cechini, Muzeum Regionalne oraz Rynek wraz ratuszem w stylu galicyjskim.
Do uzdrowiska przyciąga jednak również jakość powietrza o którą z ogromną starannością dba gmina. - Od kilku lat staraliśmy się o ulokowanie stacji monitorującej stan powietrza Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w naszej gminie i taką stację mamy. W naszym kraju jedynym miarodajnym informatorem o jakości powietrza są bowiem właśnie oficjalne dane państwowe - przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” burmistrz Muszyny Jan Golba.
Niezależnie od tego gmina zamontowała też własny system czujników. Są to sensory posiadające certyfikaty, a dane z nich można codziennie śledzić na stronie internetowej gminy. - Nie powołujemy się na nie oficjalnie, ale stanowią dla nas narzędzie pomocnicze - wyjaśnia Golba.
Skąd zainteresowanie tematem jakości powietrza w Muszynie? Do Urzędu gminy spłynęły niepokojące informacje, jakoby w uzdrowisku miała być ona w ostatnich dniach fatalna, a normy stężenia szkodliwych substancji w powietrzu przekroczone. Burmistrz szybko zajął się tematem i okazało się, że dane nie są prawidłowe.
- Powszechnie dostępna są amatorskie sensory. Jeśli jednak nie są to sensory montowany pod nadzorem WIOŚ, nie są miarodajne. Można ja zamontować nawet na kominie czy rurze wydechowej samochodu. Ten sensor, który wczoraj wskazywał, że jakość powietrza w naszej gminie przekracza normy, pokazywał też, że temperatura wynosi minus cztery stopnie Celcjusza - wyjaśnia Golba.
Jak podkreśla burmistrz, od lat Muszyna podejmuje szereg działań zmierzających do utrzymania dobrej jakości powietrza. - Podstawą jest wymiana pieców. Środki na wymianę kotłów pozaklasowy są w Muszynie stale wypłacane. W większości budynki są u nas już ogrzewane gazem - szczególnie te duże jak hotele i pensjonaty - podkreśla Golba.
W całym roku natomiast zdarzają się tylko jednostkowe przypadki, kiedy jakość powietrza przekracza normy, i to zazwyczaj trwa kilka godzin na co wpływ ma również pogoda. Jak zapowiada burmistrz gmina ma w planie dalsze działania zmierzające do tego, aby w uzdrowisku oddychało się czystym powietrzem.
- Chcemy uruchomić komunikację elektryczną. Jesteśmy w trakcie przetargu na zakup pięciu autobusów elektrycznych. Mamy systemy solarne, systemy fotowoltaiczne oraz ekologiczne oświetlenie uliczne. Wykonaliśmy już gigantyczną pracę i będziemy to robić dalej - podkreśla Golba.
- Białowodzka Góra nad Dunajcem super pomysł na jesienną wędrówkę bez tłumów na szlaku
- Oto znane kobiety miliardera. Patrycja Tuchlińska, Beata Pruska czy Laura Michnowicz
- Katarzyna Zielińska uwielbia rośliny. W mieszkaniu stworzyła namiastkę dżungli
- Kuchnie świata na Sądecczyźnie. Co i gdzie można zjeść?
- Jest światowej sławy modelką. Pochodzi z małej sądeckiej wsi
- Wielkie otwarcie sezonu motocyklowego. W wydarzeniu wzięły udział setki osób
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
