"Doszło do dosyć dziwnej sytuacji. Niektóre instytucje samorządu wojewódzkiego honorują rabaty, a podległe władzom Krakowa podmioty nie uznają programu, który został przez nie wprowadzony" - czytamy w petycji, którą Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków skierowało w poniedziałek 17 lipca do prezydenta Jacka Majchrowskiego.
Mowa o honorowaniu Karty Krakowskiej w teatrach podlegających magistratowi.
Karta Krakowska to program lojalnościowy, który umożliwia mieszkańcom korzystanie z ulg i zniżek. Są to bilety komunikacji miejskiej, wstępy do miejskich instytucji oraz usługi oferowanych przez partnerów programu. Posiadaczami Karto Krakowskiej mogą być osoby zameldowane w Krakowie na pobyt stały lub płacące w mieście podatki (karta przyznawana jest wówczas po przedstawieniu rozliczenia PIT za ostatni rok).
Petycja Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków zakłada objęcie programem Karty Krakowskiej miejskich teatrów z elastycznymi zniżkami uzależnionymi od popularności seansu.
"Wizyta kilkuosobowej rodziny w teatrze może wiązać się z wydatkiem przekraczającym 300 złotych, a wysoka kultura staje się coraz trudniej dostępnym luksusem" - argumentuje stowarzyszenie. Możliwość kupna tańszego biletu do teatru mają w Krakowie rodziny wielodzietne, posiadające Krakowską Kartę Dużej Rodziny. Taką ulgę miałaby dawać także Krakowska Karta. Autorzy petycji sugerują, że rabat dla mieszkańców mógłby być elastyczny od 20 do 35 proc. w zależności od popularności tytułu.
Stowarzyszenie chce także, by miasto wprowadziło tzw. "kulturalne paszporty uczniów", czyli pakiet bezpłatnych wejściówek dla słuchaczy szkół średnich. Jak argumentują pomysłodawcy, bilety do teatrów czy muzeów mogą stanowić duży wydatek dla uczniów, w korzystaniu z kultury wysokiej mogłaby im pomóc możliwość darmowego korzystania z nich dzięki specjalnym wejściówkom.
Jak podkreślają autorzy petycji, są w Krakowie instytucje honorujące Karkowską Kartę, ale takiej informacja o przysługujących mieszkańcom zniżkach nie ma w ich oficjalnych cennikach. To kolejny postulat autorów - apel o lepsze rozpropagowania informacji o już istniejących rabatach w muzeach.
"Naszą propozycje przygotowaliśmy z założeniem, żeby nie generowała duży kosztów, ale jeżeli będą potrzebne jakieś środki to postulujemy, aby na ten cel przeczyć olbrzymie pieniądze na promocje kultury, które są przekazywane do spółki Kraków5020" - piszą autorzy petycji.
Krakowską Kartę honorują takie miejskie instytucje kultury jak Muzeum Krakowa, MOCAK, Muzeum Armii Krajowej, KBF, a także instytucje nie podlegające magistratowi: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Krakowie, Cricoteka. W 2018 roku, kiedy wprowadzano program, magistrat zapowiadał poszerzenie listy benefitów dla jej posiadaczy.
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie
