18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: kolejarze uczą się języków na Euro

Paweł Chwał
Szefowie spółek PKP i sokiści na przykładzie tarnowskiego dworca ćwiczyli koordynację i współdziałanie przed Euro 2012
Szefowie spółek PKP i sokiści na przykładzie tarnowskiego dworca ćwiczyli koordynację i współdziałanie przed Euro 2012 Krzysztof Jasiński
Tarnowscy kolejarze przygotowują się do przyszłorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Wprawdzie w Tarnowie i regionie mecze podczas Euro nie będą rozgrywane, to jednak położenie miasta na kolejowym szlaku z Polski na Ukrainę niesie sporo zagrożeń związanych z przemieszczaniem się kibiców.

Czytaj także: Tarnowskie. Nie mieli pracy, więc ją sobie wymyślili

Wyremontowany tarnowski dworzec PKP był w minionym tygodniu miejscem spotkania osób, które na co dzień zajmują się problemem bezpieczeństwa i porządku na obiektach kolejowych. - Jest jeszcze sporo do zrobienia - przyznaje Kazimierz Mazur, komendant regionu Straży Ochrony Kolei w Krakowie.

Wśród największych bolączek wymienia brak kolejowego numeru alarmowego - odpowiednika powszechnie stosowanego nr 112, na który mógłby zadzwonić każdy, aby poinformować o zagrożeniu na torach. Dzięki takiemu połączeniu pomoc mogłaby być kierowana zdecydowanie szybciej i bezpośrednio przez odpowiednio przeszkolone do tego służby.

Na tarnowskim dworcu zamontowany jest nowoczesny system monitoringu. Obraz przekazywany przez kilkadziesiąt, umieszczonych w różnych miejscach, kamer na bieżąco śledzą sokiści. Takie rozwiązania to wciąż rzadkość na polskich stacjach i dworcach kolejowych.

- Nie jest już tajemnicą, że w Krakowie i bezpośrednim jego otoczeniu mieszkać będą reprezentacje Włoch, Holandii i najprawdopodobniej Anglii. To oznacza najazd kibiców z tych krajów na Małopolskę, mimo że u nas mecze podczas Euro nie będą rozgrywane - mówi Kazimierz Mazur. Jak dodaje, największe obawy związane są zwłaszcza z Anglikami.

Część z nich może szukać zakwaterowania m.in. w Tarnowie lub trafić tutaj przejazdem w drodze za swoją drużyną. - Musimy być przygotowani na różne sytuacje i wspólnie z innymi służbami podejmować takie działania, aby w zarodku tłumić jakiekolwiek akty agresji, czy wandalizmu - twierdzi.

Sokiści będą na pewno mogli lepiej porozumieć się z obcokrajowcami, którzy przyjadą do naszego kraju. Funkcjonariusze uczestniczą bowiem już m.in. w intensywnych kursach językowych. Przed przyszłorocznymi mistrzostwami zostaną wyposażeni w nowy sprzęt, otrzymają też lepsze samochody.

Metody szybkiego reagowania w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia ćwiczą w praktyce m.in. na poligonie - nieczynnym przystanku kolejowym w miejscowości Fiuk, na linii Tarnów-Szczucin.

Kolejarze zauważają, że przyszłoroczne mistrzostwa, a w związku z nimi nasilenie ruchu pasażerskiego w pociągach, niefortunnie przypadnie akurat na środek rozpoczętych właśnie prac remontowych na torach. Pod uwagę brane jest m.in. chwilowe zaprzestanie robót na niektórych odcinkach, aby dodatkowo nie potęgować utrudnień w płynności ruchu.

Wybory 2011: Poznaj nowych posłów z Małopolski [ZDJĘCIA]

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska