Zbiórka prowadzona będzie w czwartek i w piątek w godzinach 8.30-18.30. Kwestarze oznaczeni identyfikatorem, z logo Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem na puszkach, prosić będą odwiedzających najstarszą tarnowską nekropolię o wolne datki.
- Podczas dotychczasowych kwest udało się zebrać blisko trzysta tysięcy złotych. Pieniądze te starczyły na odnowienie w sumie czterdziestu nagrobków - wylicza prezes Komitetu Antoni Sypek.
Po ubiegłorocznej kweście w puszkach kwestarzy zliczono 22 tysiące złotych. Udało się za nie wyremontować pięć nagrobków: rodziny Jakubowskich (trzy nagrobki), Franciszka Habury i Walentego Pogończyka Muszyńskiego. - Na decyzję o wyborze akurat tych nagrobków do konserwacji wpływ miał z jednej strony ich fatalny stan, a z drugiej wybitne zasługi dla Tarnowa i Polski osób, które są w nich pochowane - wyjaśnia prezes Komitetu. Jako przykład podaje Józefa Jakubowskiego, założyciela m.in. muzeum miejskiego, znanego podróżnika i autora książek, pomysłodawcę sprowadzenia prochów gen. Bema do Tarnowa.
Walenty Muszyński i Franciszek Habura byli powstańcami styczniowymi. - To, że udało się odnowić te nagrobki, to przede wszystkim efekt wielkiego serca mieszkańców Tarnowa i ludzi odwiedzających cmentarz w dniach ubiegłorocznej kwesty. Jeszcze raz dziękuję wszystkim darczyńcom - mówi Antoni Sypek.
Niezależnie od kwesty prowadzonej przez Komitet, zabytkowe nagrobki co roku restauruje także ze swoich funduszy Miejski Zarząd Cmentarzy. Tegoroczne prace przeprowadzone na Starym Cmentarzu kosztowały w sumie 43 tys. złotych. Po odnowieniu, szczególnie okazale prezentują się nagrobki: powstańca styczniowego Marcina Grodeckiego, Marii Schnitzel i Teofila Schnitzla, członków znanej tarnowskiej rodziny kupców i rzemieślników, a także Janiny Klimaszewskiej z figurką Matki Boskiej.
Gdzie kwestują
Kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków odbywać się będą również na innych cmentarzach w regionie.
W Wojniczu, podobnie jak w Tarnowie, zbiórka organizowana jest już po raz dwudziesty. Od 1993 roku nieprzerwanie organizuje ją w Dniu Wszystkich Świętych Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wojnickiej. Kwesty prowadzone są też w Tuchowie, Dębnie, Brzostku a także na Starym Cmentarzu w Dębicy.
Tarnowianie będą mogli wesprzeć nie tylko dzieło ratowania nagrobków na Starym Cmentarzu, ale także tych, w których spoczywają nasi rodacy na Cmentarzu Obrońców Lwowa i Łyczakowskim. Kwestę organizuje co roku Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tarnowie przy udziale uczniów tarnowskich szkół.
Raport: pierwszy atak zimy tej jesieni.. Przysyłajcie zdjęcia oraz informacje o utrudnieniach na drogach - [email protected].
Pożar w Bielanach, spłonęło 19 samochodów [ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!