Tarnowianie - jako pierwsi w kraju - w nocy z 30 na 31 października 1918 roku zrzucili jarzmo zaborcze, rozbrajając Austriaków i przejmując również pełną władzę cywilną nad miastem i okolicą. Zdaniem osób skupionych wokół organizacji niepodległościowych współczesny Tarnów niedostatecznie chlubi się jednym z najważniejszych wydarzeń w swojej historii.
- Gdy 4 lata temu, 30 października, przyszliśmy po raz pierwszy pod pomnik Nieznanego Żołnierza, nie świeciła się przy nim ani jedna świeczka. Próżno było szukać w mieście również biało-czerwonych flag, które wskazywałyby na to, że przypada jakaś ważna rocznica - mówi Piotr Dziża, jeden z inicjatorów Festiwalu Niepodległości. To inicjatywa osób skupionych wokół lokalnych organizacji niepodległościowych.
Dziża przekonuje, że dopiero po ich interwencji miasto zreflektowało się i 30 października przy pomniku znicze zawsze już płoną. - Flag jednak wciąż jest jak na lekarstwo. Dlaczego nie są nimi dekorowane z tej okazji tarnowskie ulice, jak dzieje się to na 11 listopada? Równie dobrze można byłoby je powiesić kilka dni wcześniej. Czy to aż tak duży problem? - pyta.
Organizatorzy Festiwalu Niepodległości spotkają się w niedzielę o godz. 15 przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza, a następnie przejdą do kościoła św. Maksymiliana, gdzie odprawiona zostanie msza św. w intencji uczestników zrywu niepodległościowego z 1918 roku.
W tarnowskim magistracie na zarzuty zatracania pamięci o historycznym wydarzeniu reagują zdziwieniem. - Nie gdzie indziej, ale właśnie w Tarnowie 30 października 2007 roku zainicjowane zostały ogólnopolskie obchody 90-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od tego czasu, przy różnych okazjach, chlubimy się tym, że miasto było pierwszym niepodległym. Jest to wciąż jedno z naszych głównych haseł promocyjnych - mówi Maria Zawada-Bilik, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej w magistracie.
Dodaje, że zryw z 1918 roku upamiętniają uroczyste wspólne sesje z udziałem radnych miejskich i powiatu. Kolejna odbędzie się już dzisiaj, a poprzedzona zostanie mszą w katedrze w intencji byłych burmistrzów i prezydentów Tarnowa.
Na niedzielę na godz. 19 miasto szykuje w Mościcach uroczysty koncert połączony z wręczeniem Orłów Niepodległości osobom zasłużonym dla miasta i promocją kolejnego, wydanego przez magistrat, śpiewnika patriotycznego. Rozdawana będzie także gazeta-jednodniówka poświęcona niepodległości Tarnowa. - Flagi również będą powiewać. Może nie w całym mieście, bo nie na wszystkich ulicach są na nie uchwyty, ale na pewno na ul. Mickiewicza, przy pomniku na ul. Piłsudskiego oraz na rondzie Niepodległości - zapewnia Zawada--Bilik.