Trasa tylko dla najlepszych
Tatra Fest to przede wszystkim biegi górskie na kilku różnych dystansach. Niezwykła okazja, aby sprawdzić się na kultowych trasach, jak i na zupełnie nowych szlakach biegowych. Największym wyzwaniem jest udział w TATRA FEST BIEG czyli Mistrzostwa Polski Skyrunning Ultra 2023. Uczestnicy będą musieli pokonać trasę porównywaną, pod względem przewyższenia, do niemal dwukrotnego wejścia z Everest Base Camp na szczyt Mount Everest. Startują o świcie i mają 16 godzin na przebiegnięcie aż 65 kilometrów.
– To spektakularna trasa, dzięki której uczestnicy mają niepowtarzalną szansę przebiec prawie całe Tatry – mówi Magdalena Ziaja-Żebracka, organizatorka festiwalu. – Czeka nas już 6 edycja tego biegu, a po każdej słyszę, że dla wielu naszych biegaczy uczestnictwo w tym biegu to doświadczenie życia i start, do którego przygotowują się przez cały rok.
Zawodnicy wystartują na Rondzie Kuźnickim, dalej przez Dolinę Jaworzynki dobiegną na Halę Gąsienicową, Kasprowy Wierch, by dalej zmierzać na Kopę Kondracką, Małołączniak, Krzesanicę, Ciemniak Dolinę Tomanową, Dolinę Kościeliską. Dalej pobiegną na Iwanicką Przełęcz, Starorobociański Wierch, Trzydniowiański Wierch przez Dolinę Jarząbczą do Doliny Chochołowskiej. Stamtąd będą atakować Rakoń, Grzesia, zbiegną do Doliny Kościeliskiej, by przez Przysłop Miętusi dotrzeć do Przełęczy w Grzybowcu i dalej do Doliny Strążyskie. Potem już z górki przez Czerwoną Przełęcz do mety, a tak będzie zlokalizowana w GuGu Parku przy ul. Piłsudskiego w Zakopanem.

Ku pamięci tych co pierwsi biegali
W trakcie imprezy będzie także drugi – wyjątkowy bieg - Tatra Race Run. - To ukłon w stronę pierwszych Polaków, którzy w 1925 roku, szokując lokalną społeczność postanowili przebiec 25-kilometrową, trudną trasę. Wydarzenie to – Chód Tatrzański - w tamtym czasie wywołało wiele kontrowersji. Ludzie zadawali pytania po co ro robić. To wydaje się zabawne w czasach, gdy stawia się na aktywność fizyczną – mówi Magda Ziaja-Żebracka, organizatorka zawodów.
Tatra Race Run prawie w 90 proc. odwzorowuje oryginalną trasę Chodu Tatrzańskiego sprzed prawie 100 lat. Jednocześnie współczesna trasa jest edycją Pucharu Świata w biegach górskich WMRA – na pokonanie tego dystansu zawodnicy mają sześć i pół godziny.
Oprócz sportowych emocji, Tatra Fest to również okazja do spotkania osób, które cenią sobie kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Na zawody przybywają nie tylko wprawieni w biegach górskich uczestnicy, ale także ich rodziny i przyjaciele. Dla nich jest właśnie Tatra Cross, czyli bieg dla wszystkich na dystansie 10 km.

Robimy coś dla innych
W ramach Tatra Fest w niedzielę 25 czerwca odbędzie się także Tatra Fest Kids czyli impreza sportowa dla dzieci o charakterze charytatywnym, mająca na celu wsparcie podopiecznych z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zakopanem.
– Żeby zbiórka miała sens i faktycznie poprawiła jakość życia podopiecznych PSONI, zapytaliśmy ich, o czym marzą – mówi Magdalena Ziaja-Żebracka. – Ich marzeniem jest zabawa w bezpiecznych warunkach, kawałek dzieciństwa, którego nigdy nie mieli. W tym roku zbieramy zatem fundusze na specjalistyczną huśtawkę dla osób na wózkach inwalidzkich. Jej koszt to ponad 30 tysięcy złotych. Z oczywistych względów PSONI nie stać na taki wydatek. Ale wspólnie możemy pomóc w realizacji ich marzeń!

W programie Tatra Fest Kids między innymi: bieg przygodowy z przeszkodami dla dzieci, event „Bajki mają moc” czyli przyjaciele gór czytają dzieciom, wycieczka z edukatorem z Tatrzańskiego Parku Narodowego, warsztaty edukacyjno-artystyczne w Muzeum Tatrzańskim i nauki udzielania pierwszej pomocy. W strefie mety na uczestników czekać będzie także stoisko Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie najmłodsi będą mogli uczestniczyć w grach i zabawach edukacyjnych, a także wziąć udział w pokazach strażackich Komendy Powiatowej PSP w Zakopanem.
Podczas poprzednich edycji Tatra Fest gościło wiele osobistości ze świata sportu i alpinizmu, m.in.: Marcina Świerca, Kasię Solińską, Romana Ficka, Roberta Farona, Natalię Tomasiak, Kasię Wilk, Iwonę Januszyk, Marcina Kubicę, czy Justynę Kowalczyk-Tekieli. W tym roku do udziału w imprezie zaproszone zostały tuzy polskiego himalaizmu, gwiazdy świata sportu i kultury. Swoje ulubione bajki z dzieciństwa przeczytają m.in: Piotr Pustelnik (jako trzeci Polak – po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim – zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie 14 szczytów o wysokości powyżej 8 tys. m n.p.m.) Krzysztof Wielicki (piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum), Ryszard Pawłowski (zdobywca 11 głównych ośmiotysięczników).
Więcej informacji na temat poszczególnych tras, map oraz regulaminu dostępnych jest na stronie internetowej: www.tatrafestbieg.pl.
Organizatorem TATRA FEST jest Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim. Imprezie patronuje Gazeta Krakowska.
Otylia Jędrzejczak w Nowym Targu uczyła pływania młodych gór...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]