Wybierający się w wyższe partie Tatr powinni pamiętać, że w górach nadal panują trudne warunki. W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.
- Występujący na szlakach śnieg jest w godzinach porannych twardy i zmrożony. W niższych partiach Tatr występują oblodzenia. Na ogół jest ślisko. W godzinach popołudniowych, w miejscach nasłonecznionych, śnieg robi się mokry i grząski. Ponadto, na wyżej położonych szlakach miejscami występują głębokie zaspy śniegu, a na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. W partiach graniowych są również miejsca, gdzie śnieg jest wywiany do warstwy skał. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, w okresie zalegania pokrywy śnieżnej w górnej części czarnego szlaku, poprowadzone jest zimowym wariantem tzw. "za Kopą" i jest wytyczone tyczkami.
Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
