Wizyta Brzezińskiego rozpoczęła się od wyjazdu na Kasprowy Wierch w poniedziałek późnym popołudniem. Tam ambasador spotkał się z Szymonem Ziobrowskim, dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego i Danielem Pitrusem, prezesem Polskich Kolei Linowych.
- W Tatrach byłem w 1991 roku, gdy byłem na stypendium w Polsce. Jechałem wtedy kolejką linową. Jestem bardzo podekscytowany wizytą w Tatrach i moim planem na wtorek. Chcemy wejść na Rysy – mówił Brzeziński.
Wspomniał swojego ojca Zbigniewa Brzezińskiego, który – jak to ujął ambasador – przywiózł do Ameryki zamiłowanie do górskich wędrówek.
Szymon Ziobrowski w trakcie spotkania mówił, że partnerstwo TPN z parkami narodowymi w USA jest dla parku w Tatrach bardzo ważne.
- Mamy umowę siostrzaną z Rocky Mountain Park, w tym roku będzie ona przedłużana. Bardzo często współpracujemy z naszymi kolegami z Ameryki. Okazuje się bowiem, że pomimo tysięcy kilometrów dzielących nasze parki problemy mamy podobne – mówił Ziobrowski.
Ambasador zaznaczył, że współpraca polsko-amerykańska jest wielowymiarowa.
- Chodzi oczywiście o kwestie bezpieczeństwa, o ekonomię. Ale także o relacje między ludźmi. Dlatego współpraca między TPN a Rocky Mountain Park są przykładem takiego mostu współpracy.
Po wspinaczce na Rysy ambasador zamierza w środę spotkać się z władzami Zakopanego, a także organizacjami działającymi na terenie miasta pod Giewontem – lokalną organizacją turystyczną Made in Zakopanem, jak również z przedstawicielami izby gospodarczej.
Na koniec Mark Brzeziński dodał z uśmiechem: w ostatnich dniach wiele osób życzyło mi powodzenia w czasie wspinaczki na Rysy. Zbyt dużo ludzi. Trochę mnie to martwi.
Ambasador pójdzie na Rysy w towarzystwie polskiej przewodniczki tatrzańskiej. W czasie spotkania na Kasprowym Wierchu Brzeziński dostał prezent od prezesa PKL - kawałem starej liny nośnej kolejki, która została zdemontowana w czasie modernizacji kolejki w 2008 roku.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
