Zgodnie z decyzją TANAP-u - słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego - 15 czerwca kończy się zimowe zamknięcie szlaków powyżej schronisk w Tatrach po słowackiej stronie. Słowacy co roku zamykają ten rejon Tatr od 1 listopada do połowy czerwca - ze względów na ochronę przyrody, ale i bezpieczeństwo wędrowców.
- Mimo, że sezonowe zamknięcie szlaków pieszych kończy się 15 czerwca, w wyższych partiach śniegu jest jeszcze dużo. Przełęczy i szczyty wysokogórskie, przez które wiodą ścieżki turystyczne, wciąż są pod śniegiem. W związku z tym gorąco prosi wszystkich turystów, aby przygotowali się na zimowe warunki i dostosowali trasę, a także wyposażenie podczas planowania wycieczek - apelują ratownicy Horskiej Zachrannej Służby (słowacki odpowiednik TOPR).
Zarówno w Tatrach Słowackich, jak i polskich, zagrożeniem dla wędrowców są przede wszystkim płaty śniegu. Poślizgnięcie się na takim płaci powoduje, że człowiek nabiera prędkości, a gdy śnieg się skończy, ląduje na kamieniach. To może być bardzo niebezpieczny wypadek. Może zakończyć się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. Dlatego, mimo że już prawie lato, ratownicy polscy i słowaccy apelują do wybierających się w wyższe partie Tatr o zabranie ze sobą raków i czekana. Sprzęt ten pomoże nam bezpiecznie pokonać łaty śniegu, a w razie poślizgnięcia się, ułatwi wyhamowanie.
- Przez większą część drogi będziemy sprzęt nieśli w plecaku, ale w tych newralgicznych punktach przyda nam się, by bezpiecznie pokonać trudności - mówią ratownicy.
Polacy planujący wyjazd turystyczny na Słowację powinni pamiętać także o nowych zasadach wjazdu do kraju naszego południowego sąsiada. Od 14 czerwca polscy obywatele mogą wjechać na Słowację bez obowiązku kwarantanny pod warunkiem, że okażą negatywny wynik testu na obecność koronawirusa RT-PCR (nie starszy niż 72 godziny), lub testu antygenowego nie starszego niż 24 godziny, posiadają zaświadczenie o przejściu covid-19 w ostatnich 180 dniach, albo zostały zaszczepione. Od szczepienia musi jednak upłynąć co najmniej 21 dni, ale nie więcej niż 12 miesięcy (drugą dawką). Wszyscy pozostali są objęcie obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Przy czym kwarantanna kończy się w momencie uzyskania negatywnego testu, a testowi można się poddać już na początku kwarantanny.
Dodatkowo każdy wjeżdżający na teren Słowacji ma obowiązek zarejestrować się na stronie www.korona.gov.sk/ehranica.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
