Nazwa szczytu pochodzi od przepływającego dnem doliny Łomnickiego Potoku, zwanego dawniej po prostu Łomnicą. Łomy oznaczającego bloki kamienne zrzucane z łoskotem przez rwącą wodę. U południowych Słowian natomiast łom, oznacza kopalnię. W XVIII wieku z północnych ścian Łomnicy rodzina Fabrych z Kieżmarku wydobywała tu kruszce. Okoliczne hale były wypasane przez Niemców spiskich. W połowie XIX wieku nazywana była królową Tatr czy strażnicą ziemi słowiańskiej. Natomiast w drukach polskich z XIX wieku używano zamiennie nazw Łomnica lub Łomnicki Szczyt. Szczyt nazywano też Królową Tatr lub Królową Tatrzańską.
Na szczyt można wyjechać kolejką, dolna stacja znajduje się w Tatrzańskiej Łomnicy. Budowę pierwszej kolejki rozpoczęto w roku 1935, dolny odcinek został uruchomiony dwa lata później. Po wojnie przeszła szereg ulepszeń i modernizacji.
Podróż podzielona jest na trzy etapy: z dolnej stacji w Tatrzańskiej Łomnicy kursuje 4-osobowa kolejka gondolowa,która wywozi turystów na stację pośrednią Start, a stąd nową 15-osobową kolejką linową mogą wjechać na Łomnicki Staw (Skalnaté pleso), które jest stacją końcową, a jednocześnie stacją przesiadkową na Łomnicę. Od Łomnickiego Stawu na szczyt kursuje tylko jeden wagonik, do który zabiera 14 osób. Po pokonaniu 855 metrową różnicę wysokości, po około 9 minutach jazdy jesteśmy na szczycie. Pobyt na szczycie trwa około 50 minut. Na szczycie znajdują się kawiarnia i pokój gościnny, w którym mogą przenocować 4 osoby. Jest tam także obserwatorium astronomiczne wyposażone w aparaturę do pomiaru pola magnetycznego Słońca oraz Instytut Hydrometeorologiczny.
Szczyt Łomnicy zdobyło wiele znanych postaci, między innymi Stanisława Staszica, Tytusa Chałubińskiego, Mieczysława Karłowicza czy Jurija Gagarina. Obecnie należy do najpopularniejszych tatrzańskich szczytów. Z Łomnicy rozciąga się panorama na liczne szczyty, między innymi Sławkowski Szczyt, Durny Szczyt, Kołowy Szczyt czy Hawrań. Na Łomnicę prowadzą trasy piesze od schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim, od Schroniska Téryego i Łomnickiego Stawu, nie są to jednak znakowane szlaki.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
