Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatrzańska Rada Olimpijska chce kultywowała pamięć o wybitnych sportowcach spod Tatr

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Zofia Kiełpińska (z lewej) i Barbara Grocholska-Kurkowiak
Zofia Kiełpińska (z lewej) i Barbara Grocholska-Kurkowiak Łukasz Bobek
Olimpijczycy spod Tatr jednoczą siły. W Zakopanem powstała Tatrzańska Rada Olimpijska. Stowarzyszenie stawia sobie jeden cel – przypominać tych mieszkańców Podtatrza, którzy osiągali wielkie sukcesy sportowe i reprezentowali Polskę na igrzyskach. Pierwszą z nich będzie Barbara Grocholska-Kurkowiak.

Tatrzańska Rada Olimpijska powstała jako stowarzyszenie. Swoją siedzibę znalazło w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, która jest kuźnią talentów i olimpijczyków. Stowarzyszenie powołali byli olimpijczycy spod Tatr. Prezesem Została Zofia Kiełpińska – była biegaczka narciarska i biatlonistka (igrzyska w Alberville 1992, Lilllehammer 1994), wiceprezesem została Józefa Chromik – była biegaczka narciarska (igrzyska w Sapporo 1972), Barbara Sobańska – była wieloletnia dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, a także Dawid Szeliga – dotychczasowy dyrektor SMS pod Giewontem.

Wśród członków założycieli znaleźli się także trenerzy i ludzie związani ze sportem od długich lat.

- Naszym głównym celem jest podtrzymywanie pamięci o olimpijczykach spod Tatr. To ludzie, którzy osiągali wielkie sukcesy, ciężko pracowali na nie, a obecnie w wielu przypadkach ich sąsiedzi nawet nie wiedzą, że to wybitni sportowcy – mówi Zofia Kiełpińska. - Tym ludziom należy się, by o nich pamiętać. A mamy ich naprawdę sporo.

Halina Olejniczak, miłośniczka biegów narciarskich z Kościeliska, która jest jednym z członków założycieli nowego stowarzyszenia, dodaje, że tylko z gminy Kościelisko było aż 40 olimpijczyków, którzy reprezentowali Polskę na zimowych igrzyskach. - Ich historię są naprawdę niesamowite. Ludzi ci osiągali sukcesy nie mając takiego wsparcia technicznego, czy finansowego jak obecnie. Niejednokrotnie trenowali po nocach, gdy w końcu znaleźli chwilę po codziennych obowiązkach – mówi.

Stowarzyszenie chce pokazać ponownie dawnych mistrzów – zwłaszcza współczesnej młodzieży. - Zależy nam, by młodzi poznali tych ludzi, usłyszeli ich historie, spotkali się z nimi. By ci olimpijczycy byli dla nich inspiracją – mówi Kiełpińska.

Pierwsze spotkanie z wybitnym olimpijczykiem odbędzie się 6 października w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Gościem będzie Barbara Grocholska-Kurkowiak – narciarska, która dwukrotnie reprezentowała Polskę na zimowych igrzyskach - w Oslo w 1952 i w Cortina d’Ampezzo w 1956. 24 razy zdobywała tytuł mistrza Polski, trzy razy startowała w akademickich Mistrzostwach Świata, 10 razy wygrała Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Obecnie ma 96 lat.

Fredek - pies znaleziony w Dolinie Strążyskiej

Oto Fredek. Poznajcie psa-turystę, który kocha samotne wypad...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska