W Tarnowie obecnie znajduje się jedenaście punktów ładowania samochodów elektrycznych.
Ogólnodostępne stacje zlokalizowane są m.in. przy galeriach handlowych Zenit i Gemini Park Tarnów oraz przy nowo powstałym sklepie LIDl na ul. Kwiatkowskiego.
Swoje stacje posiada także m.in. Zarząd Dróg i Komunikacji oraz straż miejska, ale służą one jedynie do ładowania samochodów służbowych.
W ostatnich tygodniach na ulicach miasta zainstalowano nowe punkty, w których będzie można ładować samochody elektryczne. W sumie powstało 20 takich ładowarek.
- Dziewiętnaście jest ukończonych, przy ostatniej trwają prace, które w ciągu dwóch tygodni powinny się zakończyć - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Ewa Groń rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja S.A..
Kilkadziesiąt punktów ładowania samochodów w Tarnowie
Spółka energetyczna została zobligowana do budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych w Tarnowie przez ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Miasto miało jedynie wytypować miejsca, w których dane urządzenie miało się pojawić.
Na początku pod uwagę brano lokalizacje aż 70 punktów, w których można byłoby naładować pojazdy elektryczne. Po ostatecznych konsultacjach z Tauronem zmniejszono tę liczbę do 58 punktów, które miały powstać przy 27 ulicach.
Ostatecznie i takiej liczby stacji nie udało się wykonać, głównie przez brak zgody właścicieli niektórych terenów, na których typowano urządzenia.
Ostatecznie w Tarnowie wybudowano 20 ogólnodostępnych stacji z 44 punktami ładowania.
Po cztery przy ul. Piłsudskiego i Lwowskiej. Natomiast na os. Zielonym, Legionów Dąbrowskiego, ul. Westerplatte, Romanowicza, placu Rybnym, Hodowlanej, Zagumnie, Długiej, Czarna Droga, Skłodowskiej Curie, Goldhammera, Słowackiego, Granicznej, Legionów, Kościuszki, Błotnej Chyszowskiej i pl. Sprawiedliwości - działać mają po dwa punkty ładowania.
Tauron musi wyłonić operatora ładowarek
Teraz przy każdym punkcie ładowania Zarząd Dróg i Komunikacji musi wykonać oznakowanie.
- Jesteśmy teraz na etapie przetargu i w tym tygodniu podpisujemy umowę z wykonawcą oznakowania poziomego. To będą miejsca postojowe wymalowane w kolorze zielonym i dodatkowo postawimy w tych miejscach oznakowanie pionowe z informacją o tym co to za urządzenia - podkreśla Artur Michałek, dyrektor ZDiK w Tarnowie.
Tauron będzie musiał z kolei wyłonić w przetargu operatora wybudowanych przez siebie urządzeń.
- Zgodnie z prawem nie możemy być operatorami i w przetargu stacje zostaną sprzedane komercyjnemu podmiotowi - zaznacza Ewa Groń.
Cała procedura może potrwać do kilku miesięcy.
W Tarnowie stacje buduje także Grupa Azoty
Tarnów jest jedynym miastem w Małopolsce, gdzie Tauron buduje stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Z takiej możliwości nie skorzystała m.in. stolica województwa. W Krakowie stwierdzono bowiem, że miasto poradzi sobie samo z tym wyzwaniem. Prywatne firmy, z którymi miasto podpisała umowę, nie wybudowały jednak wystarczającej liczby stacji i zwrócono się w końcu w tej sprawie do Tauronu, ale było już za późno, aby spółka zrealizowała taką inwestycję.
W Tarnowie również nie tylko Tauron wybudował nowe stacje ładowania. W ostatnim czasie ładowarkę przy ul. Traugutta postawiła także Grupa Azoty.
- W tym miesiącu będą prowadzone jej testy i odbiory. W czerwcu planowane jest przeprowadzenie przetargu i wyłonienie podmiotu będącego użytkownikiem stacji ładowania - informuje Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Grupy Azoty.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oto mieszkańcy Tarnowa i regionu, którzy zabłysnęli talentem w telewizyjnych show
- Dwór Sanguszki pod Tarnowem to ruina. Gmina chce zmienić jego oblicze
- Najwyżej oceniane parafie z Tarnowa, Bochni, Brzeska i Dąbrowy Tarnowskiej w Google
- Tak kiedyś wyglądał Tarnów! Niektórych budynków już nie ma lub przeszły duże zmiany
- W tych restauracjach w Tarnowie zjesz dwudaniowy obiad za nie więcej niż 32 złote
Mieszkańcy ulicy Legionów czekali kilkanaście lat na remont fragmentu drogi
