Kurtyna poświęcona krakowiankom, które swoim talentem, mądrością i determinacją zapisały się na kartach historii naszego miasta powstanie na jubileusz 130-lecia istnienia teatru. Korowód znanych i ważnych postaci kobiecych otworzy legendarna Wanda. Dwudzielną, ręcznie tkaną kurtynę zaprojektowała krakowska artystka Małgorzata Markiewicz.
Jubileusz 130-lecia Teatr im. Słowackiego będzie obchodził w przyszłym sezonie. Jedna z najbardziej zasłużonych scen teatralnych w Polsce - otwarta została 21 października 1893 roku. Przez pierwsze lata teatr funkcjonował jako Teatr Miejski, a od 16 października 1909 nosi imię Juliusza Słowackiego.
Neobarokowy budynek, zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego, jest zaliczany do najcenniejszych zabytków architektury teatralnej w Europie. Wnętrza ozdabiają freski wiedeńskiego artysty Antona Tucha oraz słynna kurtyna Henryka Siemiradzkiego. Teatr był pierwszym budynkiem w Krakowie, który posiadał elektryczne oświetlenie.
Spektaklem, który zainaugurował działalność sceny były fragmenty utworów Mickiewicza, Słowackiego i Fredry. Przez następne tygodnie działalności nowego teatru, gościł tu wyłącznie polski repertuar. To właśnie na scenie ówczesnego Teatru Miejskiego większość swoich dzieł wystawił Stanisław Wyspiański. Autor „Wesela” ubiegał się tu zresztą – bezskutecznie - o dyrektorski fotel.
Dziś w Teatrze Słowackiego można zobaczyć kurtynę stworzoną w 2018 roku według projektu Wyspiańskiego. Realizacji projektu kurtyny podjął się Tadeusz Bystrzak, artysta, malarz, rzeźbiarz, scenograf i projektant wnętrz.
Kurtyna Wyspiańskiego używana jest zamiennie z istniejącą od 129. lat słynną kurtyną Henryka Siemiradzkiego. Podnoszoną do góry kurtynę zdobi namalowany na lnianym płótnie obraz przedstawiający alegoryczne postaci, wśród których znalazły się, m.in. Natchnienie, Piękno i Prawdę, Komedię w towarzystwie błazna oraz odzianą w ciemną szatę Tragedia.
Jesienią scenę w Teatrze Słowackiego zdobić będzie kurtyna, którą – po raz pierwszy - zaprojektuje kobieta.
„Ta wartościowa inicjatywa pielęgnuje pamięć o niezwykłych kobietach Krakowa i idealnie wpisuje się we współczesny dialog na temat historycznej roli kobiet. Powstaje wyjątkowe dzieło, w procesie tworzenia którego nie powinno zabraknąć udziału Miasta, jako że Teatr im. J. Słowackiego zawsze był, i pomijając kwestie formalne, wciąż w dużej mierze jest teatrem miejskim, co wyraża jego pierwotna nazwa” – czytamy w uchwale Rady Miasta, zgodnie z którą magistrat wesprze powstanie kurtyny kwotą 150 tys. zł.
Teatr im. Słowackiego jest instytucją podlegająca Województwu Małopolskiemu, "podstawą przekazania środków na realizację niniejszej pomocy, będzie umowa określająca przeznaczenie i zasady rozliczenia środków zawarta pomiędzy Gminą Miejską Kraków a Województwem Małopolskim" - informuje uchwała Rady Miasta.
Środki finansowe na realizację zadania zabezpieczone zostały w budżecie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2023 rok.
