Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczna Wielkanoc odbędzie się bez ulubionych krakowskich tradycji. Emaus i Rękawka odwołane

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W tym roku nie odbędą się tradycyjne krakowskie wydarzenia. Tak w minionych latach krakowianie obchodzili Emaus i Rękawka
W tym roku nie odbędą się tradycyjne krakowskie wydarzenia. Tak w minionych latach krakowianie obchodzili Emaus i Rękawka fot: anna kaczmarz/polska press/gazeta krakowska
W związku z sytuacją epidemiologiczną tradycyjny odpust Emaus na Salwatorze został w tym roku odwołany. Nie odbędzie się także w tradycyjnej formie święta Rękawki, trwają prace nad alternatywną formułą wydarzenia.

FLESZ - Kiedy przestawiamy zegarki?

Emaus to jedna z najstarszych i najbarwniejszych krakowskich tradycji. Tradycja zwierzynieckiego odpustu Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to w drugi dzień Świąt Wielkanocnych mieszkańcy Krakowa szli w religijnej procesji do wsi Zwierzyniec. Tam odbywał się odpust, a główną atrakcją były kramy z wymyślnymi zabawkami. Obecnie, w Wielkanocny Poniedziałek kolorowy jarmark wzdłuż ulicy Kościuszki, u stóp klasztoru ss. Norbertanek, co roku przyciągał tłumy krakowian. W tym roku barwnych kramów nie będzie.

- Osobom, które planowały sprzedaż na wylosowanych stanowiskach, zaproponujemy możliwość sprzedaży podczas odpustu zwierzynieckiego w weekend majowy, oczywiście jeśli warunki pozwolą – poinformował Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Organizatorzy corocznego święta Rękawki, Centrum Kultury Podgórza i Drużyna Wojów Wiślańskich Krak pracują nad organizacją alternatywnej formy obchodów. W tym roku święto miało się odbyć 6 kwietnia.

Określenie "rękawka" pochodzi z języka starosłowiańskiego, od słowa raka/rakew oznaczającego trumnę lub grób. Rękawka to święto, którego obchody sięgają korzeniami czasów przedchrześcijańskich, nawiązują do tajemnych obrzędów zaduszek wiosennych, z ucztą pogrzebową i paleniem ogni. W reakcji na te praktyki na Krzemionkach i aby przyciągnąć uczestników pogańskiego święta wybudowano później kościół św. Benedykta, w którym odpust odbywał się tego samego dnia, co zaduszki.

W 2001 roku Dom Kultury "Podgórze" (obecnie Centrum Kultury Podgórza) wraz z Drużyną Wojów Wiślańskich KRAK postanowili powrócić do słowiańskich korzeni tego święta i przygotować rekonstrukcję wydarzeń sprzed wieków pod kopcem Krakusa. Od tamtego czasu co roku pod kopcem pokazują między innymi, jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska