https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczna Wielkanoc odbędzie się bez ulubionych krakowskich tradycji. Emaus i Rękawka odwołane

Anna Piątkowska
W tym roku nie odbędą się tradycyjne krakowskie wydarzenia. Tak w minionych latach krakowianie obchodzili Emaus i Rękawka
W tym roku nie odbędą się tradycyjne krakowskie wydarzenia. Tak w minionych latach krakowianie obchodzili Emaus i Rękawka fot: anna kaczmarz/polska press/gazeta krakowska
W związku z sytuacją epidemiologiczną tradycyjny odpust Emaus na Salwatorze został w tym roku odwołany. Nie odbędzie się także w tradycyjnej formie święta Rękawki, trwają prace nad alternatywną formułą wydarzenia.

FLESZ - Kiedy przestawiamy zegarki?

Emaus to jedna z najstarszych i najbarwniejszych krakowskich tradycji. Tradycja zwierzynieckiego odpustu Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to w drugi dzień Świąt Wielkanocnych mieszkańcy Krakowa szli w religijnej procesji do wsi Zwierzyniec. Tam odbywał się odpust, a główną atrakcją były kramy z wymyślnymi zabawkami. Obecnie, w Wielkanocny Poniedziałek kolorowy jarmark wzdłuż ulicy Kościuszki, u stóp klasztoru ss. Norbertanek, co roku przyciągał tłumy krakowian. W tym roku barwnych kramów nie będzie.

- Osobom, które planowały sprzedaż na wylosowanych stanowiskach, zaproponujemy możliwość sprzedaży podczas odpustu zwierzynieckiego w weekend majowy, oczywiście jeśli warunki pozwolą – poinformował Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Organizatorzy corocznego święta Rękawki, Centrum Kultury Podgórza i Drużyna Wojów Wiślańskich Krak pracują nad organizacją alternatywnej formy obchodów. W tym roku święto miało się odbyć 6 kwietnia.

Określenie "rękawka" pochodzi z języka starosłowiańskiego, od słowa raka/rakew oznaczającego trumnę lub grób. Rękawka to święto, którego obchody sięgają korzeniami czasów przedchrześcijańskich, nawiązują do tajemnych obrzędów zaduszek wiosennych, z ucztą pogrzebową i paleniem ogni. W reakcji na te praktyki na Krzemionkach i aby przyciągnąć uczestników pogańskiego święta wybudowano później kościół św. Benedykta, w którym odpust odbywał się tego samego dnia, co zaduszki.

W 2001 roku Dom Kultury "Podgórze" (obecnie Centrum Kultury Podgórza) wraz z Drużyną Wojów Wiślańskich KRAK postanowili powrócić do słowiańskich korzeni tego święta i przygotować rekonstrukcję wydarzeń sprzed wieków pod kopcem Krakusa. Od tamtego czasu co roku pod kopcem pokazują między innymi, jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kościół katolicki zniszczył kulturę naszych dziadów...zatruł nasza krew Slowianska mitami z Judei

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska