Ostatni kraj w Unii Europejskiej
Od 1 czerwca szczepienia przeciwko HPV, czyli browdawczakowi ludzkiemu, wywołującemu m.in. raka narządów płciowych u kobiet i mężczyzn są bezpłatne dla dzieci 12 i 13-letnich. Nareszcie, bo jesteśmy ostatnim krajem w Unii Europejskiej który wprowadził taką regulację a równocześnie mamy jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy.
Lekarze liczyli zatem, że rodzice czym prędzej przyprowadzą swe pociechy do gabinetów pediatrycznych. Niestety, zainteresowanie jest bardzo małe. Do dzisiaj Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała małopolskim przychodniom zaledwie 16240 dawek ( na ok 55 tys. uprawnionych) a nie wiadomo, ile z nich zostało wykorzystanych.
800 tys. uprawnionych
Natomiast w całym kraju, jak wynika z danych resortu zdrowia, na ponad 800 tys. uprawnionych do 20 października zaszczepiono w Polsce tylko 121 483 dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat.
- To skrajnie niewiele. Zaledwie 15 proc. uprawnionych do szczepień!– komentuje te dane dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń, pediatra. - O ile decyzja resortu dotycząca uruchomienia programu była, rzecz jasna, bardzo pozytywna, to nie została poparta żadną szeroką kampanią informacyjną. I mamy kompletną klapę. Przy czym nie chodzi nam o propagowanie takiej czy innej szczepionki, lecz uzmysłowienia rodzicom i dzieciom fundamentalnego znaczenia profilaktyki w tym zakresie – dodaje ekspert.
Przeciwnicy szczepień
Brak akcji uświadamiającej, szczególnie prowadzonej w szkołach, przy równoczesnej aktywności ruchów antyszczepionkowych sprawiło, że obecnie zadeklarowanych zwolenników profilaktyki przeciwko zakażaniu HPV jest zaledwie 15 proc. a kolejne 50 procent się waha. Przeciwników tych szczepień jest aż 30-35 procent.
Do tego dochodzi niewystarczająca liczba dających najszerszą ochronę szczepionek 9 walentnych przy równocześnie nadpodaży szczepionki o mniejszym zakresie składników, dwuwalentnej. A trudno się dziwić, że rodzice czekają na lepsze preparaty dla swych dzieci.
Tymczasem czas ma tutaj rolą kluczową. Refundowana szczepionka dedykowana jest bowiem tylko dzieciom w wieku 12 i 13 lat, kiedy to podaje się dwie jej dawki. Dla starszych dzieci i młodzieży za szczepionkę trzeba już płacić z własnej kieszeni, a dzieci po 15 roku życia muszą otrzymać 3 dawki, każda w cenie 300-400 zł. Wiadomo, że na taki wydatek stać będzie niezbyt wielu rodziców.
„Wszystko siadło”
Dr Jerzy Radziszowski, prezes Kolegium Zakładów Lecznictwa Otwartego w Krakowie, kierujący równocześnie przychodnią Diamed zgadza się, że decyzji o refundacji szczepionki powinna towarzyszyć ofensywa informacyjna. - Jej brak musiał zaowocować tak niskim zainteresowaniem, bo niestety wiedza w naszym społeczeństwie na jej temat jest znikoma. Już od końca maja nasz personel naprawdę z dużym oddaniem zaangażował się w promocję szczepień. O ile na początku czerwca chętnych było dość dużo i zamawialiśmy nawet po 200 dawek jednorazowo, to potem „wszystko siadło” – ubolewa prezes i kwituje sarkastycznie: Niestety, nadal wolimy się leczyć niż zapobiegać. Pozytywnie natomiast zaskoczyła go większa, niż przypuszczał, skłonność rodziców do szczepienia również chłopców. Do dzisiaj w tej przychodni zaszczepiono zaledwie 113 dzieci, wszystkie preparatem 9-walentnym.
Radziszowski konkluduje, że w jego ocenie profilaktyka HPV powinna wejść do kalendarza szczepień obowiązkowych.
Lekarz wspomina, jak to 15 lat temu w ramach bezpłatnego projektu otrzymał szczepionki przeciwko brodawczakowi dla 50 dzieci. Niestety, pomimo olbrzymiego wysiłku lekarzy i pielęgniarek, do uczestnictwa w nim udało się przekonać rodziców zaledwie...8 dzieci.
Ta szczepionka jest po prostu bezcenna! Ona ratuje życie kobiet i mężczyzn. Chroni przed wirusem HPV typu 16 i 18, odpowiedzialnych za raka szyjki macicy, pochwy, sromu, prącia, odbytu a także niektórych nowotworów głowy i szyi - prof. Aleksander Garlicki, małopolski konsultant do spraw chorób zakaźnych gorąco apeluje do rodziców, by nie zwlekali z podaniem życiodajnego preparatu swej latorośli.
Najwnikliwiej przebadane szczepionki
W Szwecji, Wielkiej Brytanii, Australii czy Hiszpanii, w których program powszechnych szczepień przeciwko brodawczakowi ludzkiemu wprowadzono kilkanaście lat temu, stwierdzono obecnie ponad 90 procentową ich skuteczność. Kraje te chcą w najbliższych latach w ogóle wyeliminować choroby, wywołane tym wirusem, podobnie jak np. polio. Należy podkreślić, że szczepionki przeciw HPV należą do najwnikliwiej przebadanych pod względem bezpieczeństwa preparatów tego typu.
Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w przychodni lub za pośrednictwem infolinii. Jeśli „nasza” placówka POZ nie przystąpiła do programu, można zgłosić się do innej.
Bolt nagra pasażerów

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów