MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy mieszkańców na debacie o obronie cywilnej "Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny"

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Debata na temat obrony cywilnej w Auditorium Maximum w Krakowie.
Debata na temat obrony cywilnej w Auditorium Maximum w Krakowie. Piotr Tymczak
Chętnych było tak wielu, że trzeba było zmienić salę na większą, a i tak wszyscy się nie pomieścili. Tłumy krakowian przyszły w na debatę "Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny". Podczas spotkania z udziałem ekspertów rozmawiano o tym, jak powinien wyglądać nowy system obrony cywilnej w naszym kraju, jak chronić siebie, rodzinę, dom przed zagrożeniami, do jakich może dojść w obecnej sytuacji geopolitycznej. Swoimi uwagami dzielili się m.in. doradcy ministra obrony narodowej, generałowie Mieczysław Bieniek i Edward Gruszka.

- Uważam, że nasz potencjalny przeciwnik nie zdecyduje się na otwarty atak na którykolwiek z krajów NATO. Ale jako wojskowy wiem, że powinniśmy być przygotowani na najgorszy możliwy wariant - przyznał podczas spotkania gen. broni Edward Gruszka, były dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych.

Wśród prelegentów znaleźli się też: Jakub Kosek – przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Kazimierz Barczyk – przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, Jacek Bartosiak – założyciel Strategy&Future, Marek Budzisz – były doradca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz gen. dr Mieczysław Bieniek – były zastępca dowódcy NATO ds. Transformacji.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolskich. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było przenieść je do większej sali. Wybrano Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie na widowni zasiadło 1500 osób.

Mieszkańcy przygotowali wiele pytań do ekspertów. Interesowało ich to, jak Kraków jest przygotowany na potencjalny atak.

- Mamy kilkadziesiąt schronów w Krakowie. Mamy dużo obiektów wielkopowierzchniowych z garażami. Są tu 32 forty. Trzeba sprawdzić, które z tych obiektów mogą wytrzymać uderzenie bomby 500-funtowej - mówił gen. Mieczysław Bieniek.

Przewodniczący Jakub Kosek zaznaczył: - Na pewno musi zostać przeprowadzany audyt nie tylko schronów, ale też miejsc bezpiecznych. Trzeba zrobić ewidencję tych miejsc.

Generał Mieczysław Bieniek zwracał też uwagę, jak ważne jest opracowanie procedur, miejskie ale też indywidualne przygotowanie każdego z nas na ewentualne zagrożenie poprzez zabezpieczenie alternatywnych możliwości dostępu do wody i żywności, energii, paliwa, łączności, pomocy medycznej, krwi. Podkreślał jak ważne jest znajomość komunikatów ostrzegawczych, przygotowanie do schronienia i ewakuacji, nieuleganie dezinformacji.

Marek Budzisz pokazywał, jak to robią w innych krajach. Podał m.in. przykład Szwecji, gdzie obrona cywilna zaczyna się od najprostszych komunikatów. Jednym z nich jest broszura z informacją: "Jeżeli Szwecja zostanie zaatakowana przez jakiś inny kraj, to nigdy się nie poddamy. Każda inna informacja jest fałszem".

Jacek Bartosiak był pod wrażeniem tak dużej frekwencji na spotkaniu. Zwracał uwagę jak dużo przyszło kobiet. - Podstawą jest zadbanie o bezpieczeństwo dzieci. Bez tego kobiety nie będą czuły, że obrona cywilna ma sens - przyznał Jacek Bartosiak. - Bez zaangażowania obywateli nie zbudujemy odpowiedniego systemu obrony cywilnej. Bardzo ważne jest też lokalne przywództwo, które będzie wiedziało co robić w momencie zagrożenia. Nie tylko chodzi tu o cechy charakteru, ale podział zadań - dodał.

Do uczestników debaty list skierował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Napisał w nim m.in.: "Jako Minister Obrony Narodowej swój główny wysiłek koncentruję na zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce i Jej obywatelom. Bezpieczeństwo to wymiar przede wszystkim militarny, ale nie tylko. Dobitnie pokazuje to wojna, którą toczy Ukraina, broniąc się przed najazdem realizującej imperialistyczne ambicje Rosji. Ludność cywilna cierpi z powodu zniszczeń w infrastrukturze krytycznej, ataków lotniczych i artyleryjskich oraz trudności związanych z zaspokojeniem podstawowych potrzeb, jak opieka medyczna. Doświadczenia naszych sąsiadów zza wschodniej granicy pokazują, jak ważne jest współdziałanie wojska, instytucji cywilnych a także świadomych obywateli. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej współpracuje z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w procesie przygotowania ustawy regulującej kwestie ochrony ludności oraz Obrony Cywilnej na wypadek wojny. Brak przepisów dotyczących tak istotnych obszarów był niedopuszczalny. Dlatego działania zmierzające do zapełnienia tej luki już się toczą".

Projekt "Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny" Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz Samorządu Miasta Krakowa ma na celu omówienie i wypracowanie zasad tworzenia obrony cywilnej (wspólnie z m.in. WP, WOT, PSP, OSP, Policją, Strażą Miejską) budowania systemu odporności państwa oraz radykalne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa obywateli w przypadku potencjalnych zagrożeń, takich jak klęski żywiołowe, ataki terrorystyczne, hybrydowe, cyberataki, w tym na system bankowy czy w najgorszym przypadku, wojna.

W ramach pilotażowego projektu "Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny" przygotowano wiele działań:

  • Cykl debat i paneli z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, ekspertów, specjalistów, których wiedza i doświadczenie będą nieocenione w kontekście identyfikacji zagrożeń oraz wypracowania konkretnych i niezbędnych zdolności na poziomie samorządu.
  • Spotkania z mieszkańcami - otwarte spotkania i sesje informacyjne dla mieszkańców Krakowa (zarazem Małopolski), podczas których mogliby dowiedzieć się więcej na temat procedur bezpieczeństwa, sposobów ochrony oraz działań prewencyjnych. Te spotkania mogą również służyć jako platforma do dyskusji oraz wymiany doświadczeń między mieszkańcami a specjalistami.
  • Zainicjowanie szkoleń dla przedstawicieli lokalnych władz i służb ratunkowych, obejmujących praktyczne aspekty stworzenia zdolności i zarządzania sytuacjami kryzysowymi oraz współpracy cywilno-wojskowej.

- Wierzymy, że wypracowane przez nas w Krakowie i Małopolsce rozwiązania - stworzenie działającego i efektywnego systemu ochrony oraz realnego przygotowania na wypadek sytuacji kryzysowych będą przykładem dla samorządów w całej Polsce. Jest to szczególnie ważne, a wręcz niezbędne w obliczu aktualnej i trwale pogarszającej się sytuacji na arenie międzynarodowej - szczególnie agresywnego imperializmu Rosji zagrażającemu bezpieczeństwu Polski - podkreślają organizatorzy projektu.

Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska