MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trasa Wolbromska ma odciążyć ruch na północy Krakowa. Wielkie zmiany! Zdjęcia

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Trwa budowa Trasy Wolbromskiej.
Trwa budowa Trasy Wolbromskiej. ZIM Kraków
Trwa budowa Trasy Wolbromskiej. Ekipy budowlane pracują m.in. przy nowym wiadukcie nad torami kolejowymi. W kolejnych miesiącach powstanie konstrukcja samego wiaduktu, który pozwoli na poprowadzenie ruchu kołowego nad magistralą kolejową. Przejdź do GALERII, by zobaczyć postępy prac związanych z tą inwestycją.

Trasa Wolbromska ma poprawić wyjazd z Krakowa na północ i odciążyć istniejące drogi dojazdowe do miasta z gminy Zielonki. Nowa droga będzie się łączyć z północną obwodnicą Krakowa, realizowaną obecnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Dzięki temu powstanie alternatywna wobec ul. Jasnogórskiej, Łokietka i al. 29 Listopada trasa wylotowa i wjazdowa do Krakowa od strony północnej.

Trasa Wolbromska – zachodnia obwodnica Zielonek realizowana jest na podstawie trójstronnej umowy w trybie „zaprojektuj i wybuduj” pomiędzy Województwem Małopolskim i gminą Kraków, a firmą Strabag Infrastruktura Południe. Nowa droga o długości około 2 km będzie przebiegać przez teren gmin Kraków i Zielonki. Instytucją wiodącą odpowiedzialną za realizację kontraktu jest Zarząd Dróg Wojewódzkich. Za krakowski odcinek odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich.

Krakowski odcinek Trasy Wolbromskiej – zachodniej obwodnicy Zielonek rozpoczyna się w rejonie ul. Pachońskiego, gdzie łączy się z budowaną linią tramwajową do Górki Narodowej. W ramach zadania powstanie około kilometrowy odcinek nowej drogi kategorii G do granicy Krakowa, posiadającej dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Wybudowany zostanie łącznik pomiędzy nową trasą, a ul. Glogera wraz z rondem turbinowym. Rozbudowana na długości około 200 metrach będzie również ul. Glogera. W ramach zadania powstanie również wiadukt nad torami kolejowymi oraz przejście podziemne umożliwiające ruch pieszy i rowerowy.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wizytował budowy północnej obwodnicy Krakowa i odcinka drogi S7 Widoma - Kraków.

Zamyka się "ring" wokół Krakowa. Intensywne prace na budowie...

Przewiduje się też przebudowę i budowę systemu odwadniającego z odprowadzeniem wód opadowych do odbiorników wraz z niezbędnymi urządzeniami. Poprawi się też infrastruktura dla transportu zbiorowego, poprzez wybudowanie zatok dla autobusów. Tam gdzie jest to konieczne powstaną ekrany akustyczne.

Zadanie uzyskało dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, w ramach w ramach Osi Priorytetowej 7 Infrastruktura Transportowa.

Budowa Trasy Wolbromskiej: zmiany na ul. Rybałtowskiej

Od środy, 5 kwietnia, wyłączony z ruchu zostanie fragment ulicy Rybałtowskiej. Dojazd do posesji zostanie zapewniony za pomocą drogi technologicznej.

W związku z robotami przy budowie Trasy Wolbromskiej konieczne jest zamknięcie fragmentu ul. Rybałtowskiej na wysokości prowadzonych prac.

Trasa Wolbromska ma odciążyć ruch na północy Krakowa. Wielkie zmiany! Zdjęcia
ZIM

W celu zapewnienia dojazdu do posesji, wybudowana będzie droga technologiczna od ul. Żwirowej. Na zamkniętym dla pojazdów odcinku będzie obowiązywał zakaz ruchu pieszych. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do odwołania.

Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska