Trzebinia. Tężnia solankowa stanie na os. Siersza. To druga taka budowla w mieście
Pomysłodawcami budowy tężni na osiedlu Sierszą są radny Janusz Siemek oraz Matusz Król, zastępca przewodniczącego Rady Osiedla Siersza. Spotkali się oni niedawno z burmistrzem Jarosławem Okoczukiem oraz Tomaszem Glazerem zastępca naczelnika wydziału rozwoju w gminie, by dokładnie omówić planową inwestycję na największym trzebińskim osiedlu.
Wybór Sierszy na lokalizację drugiej w Trzebini tężni solankowej jest znakomitą i wyczekiwaną przez wielu mieszkańców informacją. Po ukończeniu budowy tężni nad zalewem Chechło wraz z radnym proponowałem burmistrzowi zlokalizowanie kolejnej na osiedlu Siersza, propozycja bezsprzecznie została uznana za słuszną i liczę, że za kilka miesięcy mieszkańcy będą chętnie korzystać z tego obiektu - Matusz Król, zastępca przewodniczącego Rady Osiedla Siersza
Budowa tężni będzie finansowane z pieniędzy, jakie przyznano Trzebini w nagrodę za uzyskanie najwyższego przyrostu w pełni zaszczepionych mieszkańców przeciwko COVID-19 w powiecie chrzanowskim.
Tężnia na osiedlu Siersza będzie drugą taką budową w Trzebini. Pierwsza powstała jesienią nad zalewem Chechło. Takowe znajdują się także koło krytej pływalni w Libiążu oraz przy ulicy Krakowskiej w Alwerni. Ta ostatnia lokalizacja przy ruchliwej drodze budzi sporo kontrowersji.
Tężnia zostanie wybudowany w parku przy pięknej Willi NOT. Moim zdaniem park jest najodpowiedniejszym miejscem ze względu na otoczenie oraz umiejscowienie w centralnym punkcie osiedla. Wobec tego kilka tysięcy mieszkańców miasta i gminy będzie mogło w szybki i dogodny sposób dotrzeć do obiektu. Jestem zdania, że tężnia przyczyni się do poprawy zdrowia korzystających z inhalacji mieszkańców, a jednocześnie że będzie to atrakcyjne miejsce odpoczynku - dodaje Matusz Król.
Tężnia solankowa ma powstać także w Chrzanowie na Osiedlu Północ na terenie zielonym w pobliżu Miejskiej Biblioteki Publicznej i Przedszkola Samorządowego nr 7. Taka lokalizacja oraz bliskość zajezdni autobusowej i stacji kolejowej ma ułatwić dostęp do tężni solankowej mieszkańcom także innych, chrzanowskich osiedli. Gmina uzyskała już pozwolenie na budowę. Ponadto złożyła wniosek wniosek o dofinansowanie inwestycji do Urzędu Marszałkowskiego.
Tężnie spełniają rolę prozdrowotnych stref aktywności dla mieszkańców, dostosowanych do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Inhalacja bogatym w jod powietrzem korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych, a także działa stymulująco na pracę układu odpornościowego. Inhalacja powinna trwać minimum 30 minut.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- TOP 10 cukierni i piekarni z pączkami w Chrzanowie i okolicy
- Pumptruck, czyli tor rowerowy ma powstać w gminie Alwernia
- Alwernia. Groźby i wulgaryzmy pod adresem burmistrz
- Chrzanów. Burmistrz wycofuje się z kontrowersyjnej inwestycji. Zmiana planów
- Potężna eksplozja i 90-metrowa chłodnia kominowa została zrównana z ziemią
FLESZ - PKN Orlen wyda 7,4 mld zł do 2030 roku na realizację strategii wodorowej
