https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Trzynaście kulturalnych powodów, by nie płakać po wakacjach

Anna Piątkowska
Koncert, spektakle, wystawy - warto wrócić jesienią do Krakowa
Koncert, spektakle, wystawy - warto wrócić jesienią do Krakowa materiału prasowe/Pixabay/Piotr Hukało
Do kalendarzowej jesieni, pluchy i liści pod nogami jeszcze trochę czasu, a dla tych którym już smutno, bo skończyły się wakacje, garść wydarzeń, do jakich warto odmierzać czas. Oto spektakle, wystawy, koncerty, którymi Kraków ukoi żal za odchodzącym latem. Z mnogości przygotowanych w Krakowie wydarzeń wybraliśmy zaledwie trzynaście.

TEATR

1. Teatr Nowy Proxima "Amadeusz"

"Amadeuszem" Piotra Siekluckiego otworzy sezon Teatr Nowy Proxima, na scenie m.in. senator Jerzy Fedorowicz, Marcin Kalisz czy Sławomir Sośnierz. Przedstawienia ostatnich lat teatru Piotra Siekluckiego to repertuarowe hity, a opowieść o Mozarcie ma szansę dołączyć do grona tytułów, na które publiczność szczelnie wypełnia miejsca na widowni.

"Spektakl jest opowieścią nie tylko o wielkim muzycznym talencie młodziutkiego artysty, który próbuje podbić operowy Wiedeń, ale także o zawiści i dworskich intrygach. Spektakl jest próbą zbliżenia się do geniuszu Mozarta, który swoim zachowaniem, alkoholowym uzależnieniem, ale przede wszystkim talentem przekraczającym granice w sztuce - nie przystawał do świata" - zapowiada premierę Teatr Nowy Proxima.

Premiera już 7 września.

2. Teatr STU "Czarna komedia"

Nowy tytuł zagości także w repertuarze Teatru STU. "Czarna komedia” autorstwa Petera Shaffera to jedna z najczęściej grywanych komedii na świecie, na krakowskiej scenie w doborowej obsadzie, m.in. Magdalena Walach, Urszula Grabowska, Bartosz Cwaliński, Krzysztof Pluskota, Andrzej Róg.

"Fenomen tego przedstawienia polega m.in. na odwróconej logice: kiedy na scenie gaśnie światło, aktorzy poruszają się swobodnie jakby w ich świecie panowała jasność, kiedy jednak na scenie zapalają się reflektory, wszyscy bohaterowie „wpadają w ciemność” i poruszają się po omacku, stąd komiczność sytuacji i całe serie pomyłek"

Pokaz przedpremierowy 10 września

3. Teatr Słowackiego "Serce ze szkła. Musical zen"

Nie lada gratkę szykuje na otwarcie sezonu Teatr Słowackiego. Spektakl "Serce ze szkła. Musical zen" na motywach "Królowej Śniegu" Hansa Christiana Andersena i "Naku*wiam zen" Marii Peszek to pierwsza premiera, jaka trafi jesienią na afisz "Słowaka". Na scenie, m.in. ojciec i córka: Jan i Maria Peszkowie .

„Serce ze szkła. Musical zen” to nieobliczalna, rozwiązła i czuła medytacja pustki, ciała, miłości, polski kiedyś i dziś, świętych, puszczania bąków, beznadziei i śmierci w muzycznej aranżacji Andrzeja Smolika. To wyprawa zespołów STUDIO i Teatru Słowackiego oraz Jana i Marii Peszków przez mroźne noce „zimy stulecia”, odległe bagniska, puste kościoły, ekstazy, kryzysy życiowe i twórcze, mrok zamku Zbójniczki i osiedla Teofilów oraz przez inne niegodziwe miejsca" - czytamy w zapowiedzi.

Premiera 21 września

WYSTAWY

4. Zamek Królewski na Wawelu "Niech żyje król! Koronacja Sasów na Wawelu"

"Będzie to też opowieść o polskim ceremoniale koronacyjnym, który wykrystalizował się jeszcze w późnym średniowieczu" - zapowiada Wawel. - "Wystawa będzie okazją do zobaczenia naturalnych rozmiarów figury Augusta II w stroju koronacyjnym pokazywanej na co dzień w Rüstkammer, zbrojowni mieszczącej się w salach Residenzschloss w Dreźnie, czy kompletu insygniów koronacyjnych: koron, bereł i jabłek Augusta III i Marii Józefy, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie" - czytamy.

Bohaterami wystawy, którą na Wawelu można zobaczyć od 21 września, będą niemal wszystkie pamiątki zachowanych po koronacjach Augusta II Mocnego (1697) oraz Augusta III i jego żony Marii Józefy (1734), dwóch ostatnich tego typu uroczystościach, które miały miejsca na Wawelu.

Wernisaż 20 września

5. Międzynarodowe Centrum Kultury "Socmodernizm. Architektura Europy Środkowej czasu zimnej wojny"
Tej jesieni koniecznie do kalendarza powinni wpisać wystawę Międzynarodowego Centrum Kultury fani architektury rodem z bloku wschodniego: blokowisk z wielkiej płyty, betonowych kosmicznych spodków, wież jak rakiety, hoteli-piramid i całego bogactwa socmodernistycznego bogactwa architektury Europy Środkowej od Estonii po Macedonię.

"Czy byliśmy naprawdę „zamknięci” za żelazną kurtyną? Czy obrazy socjalizmu to tylko „Miś” i „Alternatywy 4”? A może pora spojrzeć inaczej? Odkurzyć to, co miało już być na zawsze brzydkie? Zdjąć włożone nam przy transformacji okulary? Zobaczyć, że choć przed 1989 rokiem niewiele było można, aż tyle się udało?" - zapowiada swoją wystawę MCK.

Wernisaż 3 października

6. Bunkier Sztuki "30 uderzeń na minutę"

Wraz z końcem sierpnia w Bunkrze Sztuki zakończyła się pierwsza po otwarciu galerii wystawa, która prezentowała dar Andrzeja i Teresy Starmachów dla krakowskich muzeów. Pod koniec września Bunkier Sztuki zaprosi do swoich wnętrz krakowską artystkę Olgę Pawłowską i jej prace, które złożą się na ekspozycję "30 uderzeń na minutę".

"Olga Pawłowska za pomocą obrazów, form przestrzennych i wideo wyraża afirmację dla natury oraz budowli wzniesionych przez człowieka na jej podobieństwo. Artystka reżyseruje sytuację, która zachęca do radykalnego zwolnienia tempa, stwarza platformę do refleksji nad trwałością i rozpadem - zapowiada Bunkier Sztuki.

Wernisaż 24 września

KONCERTY

7. Tauron Arena - Nick Cave

Pretekstem nie tylko do tego, żeby zakończyć wakacje, ale żeby specjalnie odwiedzić Kraków będzie na pewno koncert Nicka Cave`a & The Bad Seeds. Legendarny muzyk w swojej europejskiej trasie 11 października zrobi przystanek w Krakowie. Dzień wcześniej zagra też w łódzkiej Atlas Arenie. Z końcem sierpnia ukazała się 18 studyjna płyta muzyka "Wild God", którą trasa będzie promowała., ale zabrzmią z pewnością i nieśmiertelne hity z repertuaru Australijczyka.

11 października

8. Tauron Arena - Lindsey Stirling

Dzień przed wizytą w Krakowie Nicka Cave w Tauron Arenie wystąpi goszcząca już pod Wawelem skrzypaczka Lindsey Stirling miksująca muzykę klasyczną z popem, folkiem czy electro. Popisom muzycznym artystyki towarzyszy jednoczesny spektakl złożony ze skomplikowanych figur tanecznych.

10 października

9. ICE Kraków - Kasia Kowalska

W tym roku mija 30 lat od ukazania się debiutanckiej płyty Kasi Kowalskiej "Gemini". Z tej okazji artystka przypomni takie hity jak tytułowy "Gemini", "Jak rzecz" czy "Oto ja" podczas koncertu w ICE Kraków.

28 września

10. Opera Rara
Powody do radości mają tej jesieni także fani muzyki klasycznej. W Krakowie trwa właśnie festiwal Opera Rara, który otworzył występ światowej sławy kontratenora Philippe`a Jaroussky`ego, a już w najbliższy weekend w Łaźni Nowej zaśpiewa mezzosopranista Franco Fagioli.

7 września - 25 października

11. ICE Kraków Jakub Józef Orliński
Pozostając w klimatach operowych - jesienią w ICE Kraków gościć będzie kontratenor Jakub Józef Orliński, którego można było zobaczyć podczas uroczystości otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. W repertuarze, z którym śpiewak wystąpi w Krakwie wraz pianistą Aleksandrem Dębiczem muzyka barokowa przełożona na współczesny język muzyczny, tworząc covery utworów barokowych, osadzone w kontekście popu XXI wieku.

28 i 29 września

12. Centrum Muzyki "Fortepian na budowie"
Na niecodzienne koncerty zaprosi we wszystkie soboty miesiąca Capella Cracoviensis, grająca w swojej nowej siedzibie - a właściwie na jej budowie, możw bowiem o powstającym w Cichym Kąciku Centrum Muzyki, gdzie odbywać się będą koncerty z cyklu "Fortepian na budowie". Niecodzienna sceneria sprawia, że i muzykowanie nie będzie "pod muszką" - na koncert można zabrać wiec kosz piknikowy i koc.

Wszystkie soboty września

DLA DZIECI
13. Teatr Groteska "Dziwne przypadki psa nocną porą"

Jubileuszowy sezon rozpoczął już Teatr Groteska, gdzie d pierwszych dni września w repertuarze goszczą nowości. "Bajdurki krakowskie" to spektakl, w którym o emocjach opowiadają krakowskie symbole: Obwarzanek, Smok, Wisła. O czym marzy krakowski Smog? Z jakiego powodu płacze Wisła? Czy na swoich braci może liczyć Kopiec? To tematy z jakimi spotkają się widzowie sceny dla dzieci młodszych.
A już pod koniec miesiąca zaś ostatni spektakl zrealizowany przez Groteskę w minionym sezonie - "Dziwne przypadki psa nocną porą", adaptacja noweli Marka Haddona o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie i akceptacji inności. Główny bohater "Dziwnych przypadków" to 15-letni Christopher z zespołem Aspergera - spektakl, który koniecznie trzeba zobaczyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska