https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

U siebie i na wyjeździe. Nawet wielcy pisarze mają fioła na punkcie futbolu [SPORTOWA PÓŁKA]

Krzysztof Kawa
To nie jest zwyczajna książka o piłce nożnej. Można wręcz rzec, że w równej mierze jest o niej, jak i o niej nie jest. Karl Ove Knausgard, wybitny norweski pisarz oraz Szwed Fredrik Ekelund, który zasłynął jako poeta, prozaik i autor sztuk teatralnych, stworzyli dzieło, dzięki któremu pamiętne mistrzostwa świata z roku 2014 nabrały dodatkowej treści i znaczenia.

Autorzy stawiają tezę, że mundial w Brazylii był najlepszym w historii i długo takiego nie będzie. Jako reporter, który przemierzał ten kraj w trakcie turnieju i zaglądał na wypełnione po brzegi stadiony Rio de Janeiro, Sao Paulo, Belo Horizonte i Brasilii, mam podobne odczucia. Mistrzostwa w Rosji z 2018 roku i tegoroczne w Katarze Knausgard i Ekelund skreślili nie ze względów sportowych, lecz przede wszystkim politycznych – jak tu pozostać niewinnym w swych emocjach, skoro fundują je nam ludzie niemoralni? Jeśli dziwi was takie podejście, to znaczy, że nic więcej poza futbolem was nie interesuje. I nie ma sensu, byście sięgali po tę książkę. Jeśli jednak wasz świat jest mozaiką interdyscyplinarnych treści i paletą pełną społecznych barw, nie wahajcie się – norwesko-szwedzki duet spełni wasze oczekiwania z naddatkiem.

Książka napisana jest w formie listów przesyłanych sobie nawzajem przez autorów w trakcie trwania mundialu. Fredrik ogląda go z bliska, przebywając na miejscu, Karl Ove śledzi je w telewizji z odległej Skandynawii (choć jest i intrygujący wątek warszawski). Po prawdzie, pierwszy z nich też nie gości na stadionach (nie tak łatwo zdobyć bilet choćby na jeden mecz) i wydarzenia z boisk ogląda na ekranie, tyle że w tym wypadku różnicę czynią towarzyszące mu postaci i sceneria Rio, tudzież innych brazylijskich miast, które odwiedza. W niczym to nie przeszkadza, bo futbol jest tylko pretekstem do zaprezentowania własnych myśli, skojarzeń i odniesień do literatury, filozofii, polityki.

Ekelund to pierwszorzędny znawca futbolu brazylijskiego, co udowodnił w 2002 roku, wydając „Sambafotboll”, a następnie wielokrotnie wcielając się w rolę przewodnika dla złaknionych wiedzy o tym kraju Europejczyków. W żartobliwym tonie pomstuje na Alexa Bellosa, którego książka „Futebol. Brazylijski styl życia” w świecie anglosaskim (do którego i Polska w pewnym sensie przynależy) w pełni zaspokoiła czytelniczą ciekawość (przynajmniej według wydawców, którzy w związku z tym nie oferują nam w tym temacie niczego innego), skazując publikacje Szweda (jak on sam twierdzi - bardziej wnikliwe i interesujące) na niebyt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Magazyn Gol24: Ostatnia prosta Ekstraklasy i finał Ligi Konfederacji

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

„U siebie i na wyjeździe”. Autorzy: Karl Ove Knausgard, Fredrik Ekelund. Tłumaczenie: Maria Gołębiewska-Bijak. Wydawnictwo Literackie. Liczba stron: 680. Cena okładkowa: 69,90 zł.

Więcej recenzji na naszej stronie Sportowa półka.

Sportowy24.pl w Małopolsce

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Szokujące wyznanie żony piłkarza Cracovii. "Był nikim, znienawidzony przez kibiców"

Szokujące wyznanie żony piłkarza Cracovii. "Był nikim, znienawidzony przez kibiców"

Większe bezpieczeństwo cyfrowe klientów. TAURON wdraża blockchain

Większe bezpieczeństwo cyfrowe klientów. TAURON wdraża blockchain

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska