https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Uchwała piecowa" - uwagi od tysiąca osób, głównie przeciwników węgla

Magdalena Stokłosa, Marcin Karkosza
Antysmogowy "Marsz Żałobny"
Antysmogowy "Marsz Żałobny" fot. Andrzej Banaś
Do jutra krakowianie mogą wyrazić swoje zdanie na temat proponowanej przez zarząd województwa tzw. "uchwały piecowej". Na razie swoje uwagi do Urzędu Marszałkowskiego wysłało tysiąc osób - zdecydowane większość to gotowe formularze ze strony internetowej przeciwników węgla.

Kraków "pochował" czyste powietrze. Żałobny marsz antysmogowy [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Wszystkie sygnały ludzi weźmiemy pod uwagę - deklaruje marszałek Marek Sowa. Uchwała, którą sejmik może przyjąć za niespełna miesiąc, określa paliwa, jakimi można ogrzewać domy i mieszkania (szczegóły w ramce obok). Przepis zacząłby obowiązywać w tym roku dla nowo powstających budynków. Dla budynków już istniejących - od 1 września 2018 roku.

Nie chcą węgla
Najwięcej kontrowersji wzbudza dopuszczenie możliwości palenia węglem. W listach przesłanych do urzędu zdecydowana większość mieszkańców domaga się absolutnego zakazu używania tego paliwa.

"Będziecie mieli na sumieniu zdrowie krakowian", "Zlitujcie się nad ludźmi, dajcie im czyste powietrze!", "Czy któryś z Panów mieszka na co dzień w Krakowie? Czy oddycha codziennie pyłem zawieszonym?" - pytają autorzy uwag.

Wielu z nich wskazuje, że dopuszczenie spalania paliw stałych, nawet przy restrykcyjnych normach emisji pyłów, doprowadzi do tego, że przepis będzie martwy.

"W jaki sposób zamierzają Państwo sprawdzać rzeczywistą emisję z pieców węglowych?" - pyta krakowianin. Wskazuje, że normy emisji ustalane są w warunkach laboratoryjnych, gdy piece są nowe, a spalany węgiel dobrej jakości. W rzeczywistości ludzie będą spalać węgiel, który jest po prostu tani i gorszy. Wówczas z przestrzeganiem norm może być różnie.

Cena, argument za węglem
Część osób prosi jednak, by pozostawić zielone światło dla węgla. Mają jeden argument - pieniądze. Rzeczywiście, koszty ogrzewania węglem są nawet trzykrotnie niższe, niż prądem czy olejem, a dwukrotnie niższe od gazu. Za węglem opowiada się także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie, którego wiceszef - Jacek Ręka - został okrzyknięty węglowym lobbystą.
Dotychczas do urzędu wpłynęło 960 uwag (w tym 670 gotowych tekstów dostępnych na stronie chceoddychac.pl). Jak mówi Piotr Odorczuk z biura prasowego marszałka, wszystkie zostaną wzięte pod uwagę.

Prezydent jest przeciw
Uchwała zarządu województwa w obecnym kształcie nie podoba się też prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu.
- Metodą półśrodków nie osiągniemy poprawy powietrza - mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta. Twierdzi, że propozycja uchwały jest sprzeczna z Wojewódzkim Programem Ochrony Powietrza w Krakowie i może zniweczyć dotychczas podejmowane działania. Tłumaczy, że chodzi m.in. o dotacje do wymiany pieców czy zapisy w planach miejscowych, uniemożliwiające montaż pieców na paliwa stałe.

Prezydent ma także wątpliwości natury prawnej. Jego zdaniem można wskazać paliwa dopuszczane do ogrzewania domów, ale już nie można podać konkretnych rodzajów urządzeń grzewczych, które można używać. A tego wymagałby zapis dopuszczający ogrzewanie węglem przy spełnieniu przez piec norm ekologicznych.

- Liczymy, że nasz głos zostanie wzięty pod uwagę. My stoimy na stanowisku, że potrzeba radykalnych działań. Takim, w naszej opinii, jest wprowadzenie, przynajmniej w pierwszym etapie, zakazu palenia węglem w paleniskach domowych - mówi Chylaszek. Podobnego zdania są ekolodzy oraz organizacje walczące o zakaz palenia węglem w piecach.

- Do jutra zamierzamy wysłać do marszałka oficjalne uwagi do uchwały oraz ok. 20 uwag odrębnych - od naszych członków - mówi Ewa Lutomska, z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Zrobi to też m.in. Polska Zielona Sieć, która zrzesza kilkanaście organizacji popierających zakaz palenia węglem w Krakowie.

Co dalej z uchwałą?
Zarówno marszałek małopolski Marek Sowa, jak i jeden z jego zastępców Wojciech Kozak, podkreślali wielokrotnie, że wezmą pod uwagę opinie mieszkańców Krakowa. Zanim wzbudzająca tyle emocji uchwała trafi pod obrady sejmiku (25 listopada), jeszcze raz zajmie się nią zarząd, a następnie komisja środowiska oraz radni. Wówczas poznamy jej ostateczne zapisy.

Krakowianie, którzy chcą jeszcze zgłosić swoje uwagi, mogą wysłać je na adres e-mail: [email protected]

Co jest w uchwale?
Przepis zezwala na palenie gazem ziemnym, olejem opałowym i napędowym (poza olejami ciężkimi).
Uchwała dopuszcza także stosowanie innych paliw, które spełniają określone warunki: muszą przy spalaniu emitować nie więcej niż 40 miligramów pyłu na metr sześcienny. Kominki i inne urządzenia grzewcze muszą być eksploatowane zgodnie z instrukcją producenta, zwłaszcza jeżeli chodzi o rodzaj paliwa. Oznacza to, że w nowoczesnym piecu można palić drewnem, ale też węglem czy brykietem.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 39

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jagi
pozwala na wypuszczenie takiego gniota, który nie zmieni czystości powietrza w naszym mieście
j
jagi
Czyste powietrze to i te wymienione przez Ciebie samochody, autokary i zabudowa oraz w pierwszej kolejności węgiel i śmieci - tego nie da się rozdzielić i dlatego dziwi taka propozycja uchwały, której wykonanie nic nie zmieni w sprawie czystości powietrza.
m
mikaangelo
polecam się dowiedzieć najpierw co to takiego, potem zabierać głos.
A
Autochton
"Starych drzew się nie przesadza" Janie z Bytomia. 80% mieszkańców Krakowa to ludność napływowa mi.in. z Sosnowca. Gdyby wyprowadziło się z Krakowa tylko 40% ludności napływowej to byłoby więcej pracy, wieksze zarobki, i szacunek dla
pracobiorcy! A tak pracodawca ma w czym przebierać, szczególnie w "magistrach" i mamy "elestyczne śmieciówki". Do refleksji!
M
Mieszkaniec Smródgrodu.
Czekając na śmierć! Mieszkam ok. 50 metrów od szosy Nowohuckiej: Działkowcy spalają śmieci, samochody osobowe i TIR-y trują swoimi odchodami, i non stop hałas! Otwarcie okna jest "bohaterstwem".
Do refleksji!
G
Gość
Porób jeszcze pare zdjęć dymu z komina i odnotuj godziny, żeby wesprzeć zgłoszenie jakimiś konkretami
G
Gość
Porób jeszcze pare zdjęć dymu z komina i odnotuj godziny, żeby wesprzeć zgłoszenie jakimiś konkretami
P
Paweł
Zgłoś do Straży Miejskiej. Jeśli nic nie będą robić w tej sprawie, to złóż skargę na bezczynność.
g
gosc
Tylko nie wierzcie majchrowskiemu że mu zalezy na poprawie jakości powietrza. Bo przez swoje 3 kadencje w tej sprawie NIE ZROBIŁ NIC !
Kłamie jak najęty prawie w każdej sprawie i szybko zapomina o obietnicach. Gdzie obiecane rekompensaty dla N-Huty za spalarnie smieci ? No gdzie kłamco?
Tak samo będzie z dotacjami do gazu dla biednych rodzin. Będę przez pierwszy sezon potem się ludzi wyroluje. Jak zawsze.
No chyba że chodzi o tramwaj pod swoją szkołę to co innego. Tutaj słowa dotrzymał. Ruczaj gdzie mieszka 10 razy więcej ludzi musiał czekać.
Zresztą jaki komuch kiedykolwiek mówił prawdę, chyba jak się pomylił.
G
Gość
Dlatego owa rozróba, a niby to ekologiczna, jest w obecnym czasie w rzeczywistości tylko mrzonką fantastów i czystym oszustwem. I tak właściwie jest niczym innym, jak tylko takim specjalnie utworzonym nośnikiem do osobistych karier, więc tych co poniektórych pominiętych przy rozdziale łupów. A zatem, jest celem w kierunku utworzenia nowego rodzaju posad, i oczywiście, finansowanych wyłącznie przez ogół, więc skarb państwa. Albowiem oni sami, tj. pseudoekolodzy, nigdy nie sfinansują nawet swoich delegacji i posiłków które wpałaszują podczas organizowanych zbiorowisk.

Niejako dziwnym jest trafem, że jakiemuś ekologicznie nawiedzonemu jeszcze do tej pory nie przyszło do głowy, ażeby niezbyt zamożnych mieszkańców Krakowa powyprowadzać z kamienic, np. do Nowej Huty, a w wolne miejsca powprowadzać bogatych partyjnych. Albowiem ci wykształceni partyjni z dużych miast muszą przecież gdzieś ekologicznie zamieszkać. No tak, ale ten moduł ekologiczny był przez tak samo wykształconych przerabiany już za okresu bolszewików w XX wieku. I owszem, on jednakże był w odwrotnym kierunku, czyli ażeby klimat Krakowa zniszczyć. Ale na szczęście miasto ostało, i dlatego należy tych pseudo ekologów z Krakowa wyrzucić. Chociażby dlatego; aby Kraków przetrwał w zgodzie swoje kolejne 1000 lat, aby był w nim biedny i bogaty, aby był młody i stary, aby był wykształcony w UJ i ten na wieczorowych kursach partyjnych, itp., itp...
t
tg
Nie zabieraj głosu w imieniu wszystkich krakowian - ja też się tu urodziłem i chcę, żeby w tym pięknym mieście dało się zimą oddychać.
p
polak mały
Mój sąsiad pali śmieciami codziennie. Gdzie mogę zadzwonić żeby tkoś podjechał sprawdził piec i w związku z tym dał jakiś dotkliwy mandat. Piec rozpala się na 10 minut. Po tym czasie już nic nie leci z komina. Musiał by ktoś podjechać i zbadać co w piecu jest palone. Czy za palenie śmieciami jest jakaś kara? Prosze o radę, nie mogę już wąchać palonych plastików i pieluch. Help
K
Krakus
Odwalcie się wreszcie od palących węglem, pseudoekolodzy! Czepiajcie się samochodów, autokarów turystycznych i wysokiej zabudowy przedmieść, odcinających przewiew dla Krakowa! Nikt nam nie będzie zabraniał palić (węglem i drewnem) w Naszym Krakowie! Napastliwe "lobby gazowe", "motoryzacyjne" i "olimpijskie"! Zawsze się paliło węglem i będzie się paliło dalej! Komu się nie podoba to niech wraca na swoją wieś, tam, skąd przyszedł! Tam się dopiero pali śmieciami w piecu!
G
GroblinNH
Polecam eko idiotom położenie się na golasa na alejach wieszczy.
Reszta niech zejdzie z Mickiewicza i powiesi się na linach do świat. Najlepiej na kominach w Łęgu i Skawinie.
S
Sonia
Zielen wytwarza TLEN...... Jak biedni dostana POMOC ,to ja zostane PREMIERKA...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska