Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z zakopiańskiego "Kenara" wspierają budowę pomnika Kurierów Tatrzańskich

Aurelia Lupa
Tak będzie wyglądał pomnik Kurierów Tatrzańskich w Kuźnicach
Tak będzie wyglądał pomnik Kurierów Tatrzańskich w Kuźnicach Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich
Młodzi artyści z zakopiańskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara chcą wesprzeć zbiórkę na budowę pomnik Kurierów Tatrzańskich, który ma stanąć w zakopiańskich Kuźncach. W niedzielę 17 grudnia w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór odbędzie się akcja artystyczna, na której będą licytowane prace wykonane przez uczniów i nauczycieli "Kenara". Dochód zasili konto społecznego komitetu budowy pomnika.

Idea budowy pomnika kurierów zrodził się w 2020 roku. Powołano komitet społeczny budowy, który miał się zająć zbieraniem funduszy na ten cel. W jego skład wchodzą m.in. przewodnicy tatrzańscy, ratownicy TOPR, społecznicy z Podhala, ludzie, którzy mieli w rodzinach kurierów. Podjęli oni rozmowy z miastem Zakopane, Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także zajęli się zbieraniem pieniędzy na stworzenie pomnika. Jak sami zaznaczają, brakuje na Podhalu takiego wyraźnego miejsca, które upamiętniałoby kurierów i ich działalność w czasie II wojny światowej.

Pomnik ma stanąć na nowym placu w Kuźnicach. Plac będzie nosił imię Kurierów Tatrzańskich. Jest już przygotowany kamień, który będzie stanowił cokół pomnika. Na kamieniu staną ok. metrowej wielkości trzy postaci z brązu - dwóch kurierów i emisariusz, którego przeprowadzają.

Na pomniku, oprócz postaci, znajdzie się tablica z napisem: "W hołdzie Kurierom Tatrzańskim, żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, ratownikom TOPR, przewodnikom tatrzańskim, sportowcom, którzy podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 wielokrotnie przemierzali Tatry, przerzucając na trasie Zakopane-Budapeszt emisariuszy Polski podziemnej, rozkazy, środki finansowe, broń i sztandary umożliwiające łączność okupowanego kraju z jego legalnymi władzami w Europie Zachodniej. Za wypełnienie obowiązku wobec Ojczyzny wielu z kurierów zapłaciło najwyższa cenę ginąc podczas trasy, w katowniach gestapo, w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz w więzieniach komunistycznych. Część Ich pamięci. Rodacy z kraju i zagranicy”.

Według wyliczeń komitetu, budowa pomnika pochłonie ok. 160 tys. zł. Część środków udało się zebrać. Brakuje jeszcze ok. 30 tys. zł. Nadal w intrenecie prowadzona jest zbiórka na rzecz budowy pomnika – na portalu zarzutka.pl. Jednocześnie na podobnym portalu prowadzona jest także w Stanach Zjednoczonych – wśród Polonii amerykańskiej.

Teraz do akcji włączyli się młodzi artyści, uczniowie zakopiańskiego „Plastyka” wraz z opiekunami. Chcą uzbierać brakujące fundusze potrzebne na realizację pomnika Kurierów Tatrzańskich. Młodzież i nauczyciele przygotowali prace plastyczne, które zostaną wystawione na licytację. Ta odbędzie się już w najbliższa niedzielę 17 grudnia o godz. 16 w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie. Dochód ze zbiórki zostanie przekazany na konto społecznego komitetu budowy pomnika.

Sam pomnik jest już tworzony. - Wykonane zostały już odlewy z brązu rzeźb. Czekamy jeszcze aż wykonawca remontu placu w Kuźnicach zakończy prace, byśmy mogli przenieść tam przygotowany kamień pod cokół. Liczę, że na wiosnę uda nam się odsłonić pomnik - mówi Andrzej Stanek, przewodnik tatrzański i ratownik TOPR, jeden z inicjatorów budowy pomnika kurierów tatrzańskich.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska