Podczas wydarzenia, zostały złożone kwiaty, pod tablicą pamięci członków II Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, umieszczoną na ścianie budynku zajmowanego dziś przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie.
Po II wojnie światowej urzędował tam m.in. komunistyczny Wojskowy Sąd Rejonowy, skazujący żołnierzy i działaczy niepodległościowej konspiracji. Organizatorami uroczystości było Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, obszar południowy oraz Oddział IPN w Krakowie. Obecna będzie m.in. Jadwiga Ostafin-Martyna, córka kpt. Józefa Ostafina, skazanego na śmierć i zamordowanego 13 listopada 1947 r., w więzieniu Montelupich, razem z Alojzym Kaczmarczykiem i Walerianem Tumanowiczem.
Wydarzenie rozpoczęło przemówienie dr. Michała Wenklara, zastępcy dyrektora Oddziału IPN w Krakowie, który podkreślił:
- W gmachu, przed którym stoimy, 76 lat temu odbył się tzw. proces krakowski, który był w istocie propagandową rozprawą z dwiema głównymi siłami, które w pojałtańskiej Polsce podjęły walkę o suwerenność i demokrację w Polsce - mówił
Następnie głos zabrała Małgorzata Janiec, prezes Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Obszar Południowy. O swoim ojcu Józefie Ostafinie wzruszająco opowiedziała córka – Jadwiga Ostafin Martyna.
Uroczystość zorganizowali Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” Obszar Południowy oraz Oddział IPN w Krakowie.
Co Polacy uważają o imigrantach?

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów