Ostateczny wynik jeśli chodzi o liczbę zlikwidowanych pieców będzie znany po zaakceptowaniu wszystkich rozliczeń przez Urząd Miasta Krakowa. Co ważne, mieszkańcy likwidują także paleniska poza programem miejskim. Termin składania rozliczeń upłynął we wtorek, 10 października, akceptacja i wypłaty potrwają do 31 grudnia.
Jeżeli wszystkie inwestycje, na które udzielono dotacji zostaną zrealizowane, szacuje się, że w 2017 roku, w ramach i poza miejskim programem, zlikwidowanych zostanie ok. 8 tys. palenisk węglowych, co w efekcie spowoduje, że na koniec tego roku w Krakowie powinno pozostać ok. 8 tys. czynnych palenisk.
Smog w Krakowie. Tym dzisiaj oddycha miasto
Przypomnijmy, inwentaryzacja palenisk węglowych zakończona w 2015 roku wykazała istnienie w Krakowie 23 854 pieców, kotłów i kominków opalanych paliwami stałymi. W roku 2015 – w okresie po zakończeniu inwentaryzacji – zlikwidowano w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa 1318 palenisk, w roku 2016 w ramach PONE zlikwidowano 4242 paleniska. Ponadto w latach 2015-2016 poza programem PONE zlikwidowano w Krakowie ok. 2300 palenisk.
Warto zaznaczyć, że do końca 2017 roku można ubiegać się o dotację do 80 proc. kosztów wymiany palenisk węglowych, w przyszłym roku dofinansowanie wyniesie już maksymalnie 60 proc. inwestycji.
WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu
Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska