Tak stwierdził marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas porannej rozmowy w programie „Jeden na jeden” w telewizji TVN24. - Poczekajmy bardzo cierpliwie na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego i dopiero zacznijmy pracę - tłumaczył marszałek. W ten sposób wpisał się w apel byłego premiera Jana Olszewskiego, który zaproponował, by do czasu wydania przez Trybunał Konstytucyjny opinii nie stosować ustawy i nie wytaczać procesów.
Takie zapewnienia i tak nie studzą emocji wokół ustawy o IPN. Oliwy do ognia dolał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który w wywiadzie dla „Gazety Prawnej” bronił wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego w Monachium, tłumacząc, że został źle zrozumiany i nieprecyzyjnie przetłumaczony. Szef polskiej dyplomacji stwierdził także, że „były też jednak także przypadki, że Żydzi złapani przez Niemców denuncjowali Polaków, którzy ich ukrywali”. Choć podkreślał w całym wywiadzie, że sytuacja podczas II wojny była skomplikowana i nie można jej przedstawiać jednostronnie.
Wczoraj sposób na załagodzenie międzynarodowego konfliktu, jaki wywołała ustawa o IPN, przedstawił Grzegorz Schetyna, lider PO. Opozycja złożyła w Sejmie projekt zmiany kontrowersyjnej ustawy. #- Wyraźnie mówimy o penalizacji zapisu o „polskich obozach śmierci” - stwierdził Grzegorz Schetyna. - Mamy czas do końca miesiąca na naprawienie złego prawa - dodał. W projekcie PO znalazła się również „definicja zbrodni dokonanych na Wschodzie”. - Nie mówimy tylko o rzezi wołyńskiej, ale również o wywiezionych na Sybir - zaznaczył szef Platformy.
Ale politycy PiS nie zamierzają tak szybko zmieniać ustawy o IPN. Dyskusje na temat ewentualnych poprawek chcą odłożyć do czasu, gdy swój werdykt wyda Trybunał Konstytucyjny i apelują do PO o powstrzymanie dyskusji. Opozycja uważa, że nie można dłużej czekać i trzeba szybko reagować, bo nasze relacje z Izraelem, Stanami Zjednoczonymi i Ukrainą stają się coraz bardziej napięte. A korzysta na tym Rosja.
Ustawę o IPN jako zagrażającej wolności naukowej skrytykowało Zrzeszenie Historyków i Historyczek Niemiec.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Barometr Bartusia (odc. 5)
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto