Wiosna to czas, gdy rozpoczyna się sezon imprez plenerowych. Wśród nich jest również rodzinny piknik rowerowy organizowany przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta. Wydarzenie to inauguruje przejazdy trasą Velo Huta. 22 kwietnia, w Dniu Ziemi, rowerowa parada wyruszy o godz. 14 z Placu przy Poczcie na osiedlu Willowym, a godzinę później rozpocznie się rodzinny piknik na placu przed Klubem Krzesławice (ul. Wańkowicza 17, wstęp wolny).
– Pierwszą edycją wydarzenia i zarazem inauguracją szlaku zawiesiliśmy sobie poprzeczkę dość wysoko. Rozpoczęliśmy bowiem paradą rowerową z udziałem Cyrkowców na motocyklach (z naszego Klubu 303) i grupą rowerzystów na nietypowych i historycznych rowerach. W paradzie wzięło udział ponad 400 rowerzystów z całego Krakowa – przypomina Paweł Kalina z Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.
Sukces pierwszej edycji wydarzenia przełożył się również na jego ubiegłoroczną edycję, która zgromadziła nad Zalewem Nowohuckim setki fanów rowerowych wycieczek. Całe rodziny mogły wspólnie bawić się w strefie gier wielkoformatowych oraz podziwiać pokazy trialowe.
Parada rowerowa i piknik z atrakcjami
– W tym roku postanowiliśmy wrócić do korzeni! Imprezę, tak jak za pierwszym razem, rozpoczniemy paradą rowerową. Nie będzie to jednak zwykła parada, gdyż poprowadzi ją platforma, na której znajdą się artyści z grupy Wataha Drums. Grą na bębnach będą zagrzewać nas do jazdy! Podobnie jak w 2021 roku dotrzemy do Klubu w Krzesławicach, gdzie czekać będzie na nas szereg atrakcji – zapowiada Paweł Kalina.
Wśród tych atrakcji podczas pikniku przed Klubem Krzesławice znajdą się m.in. różne widowiskowe pokazy, konkursy i zabawy dla dzieci. Będzie można m.in.: zobaczyć fire show w wykonaniu grupy Locomotora, poznać historię „Wesołego Cyrku Pana Pedro”, uczestniczyć w widowisku formacji Wataha Drums, wziąć udział w warsztatach plastycznych dla dzieci, animacjach i konkursach, spotkać się z Kotkiem Włodkiem – bohaterem książeczki dla dzieci o Nowej Hucie, a także zabrać do domu nową edycję mapy szlaku oraz uzyskać informacje na jego temat.

Organizatorzy podkreślają, że Velo Huta to nie tylko jednorazowe wydarzenie. To sposób na aktywne odkrywanie mniej znanego oblicza Nowej Huty, porzucenie utartych ścieżek i podróż do przeszłości tych terenów – odkrywanie ich skarbów i krajobrazów, tak dalekich od stereotypowego postrzegania wschodniej części Krakowa.
Velo Huta pozwala poznać nieznane oblicza Nowej Huty
Przypomnijmy, Velo Huta to nowohucki szlak rowerowy opracowany przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta w 2021 roku – z okazji 30-lecia działalności tej instytucji kultury. Prowadzi on przez różnorodne krajobrazowo, interesujące architektonicznie, ciekawe historycznie i atrakcyjne przyrodniczo miejsca. Odkrywa nowohuckie zaułki, nieznane szerzej nawet mieszkańcom tej części Krakowa. Pozwala odwiedzić 13 klubów Ośrodka Kultury Kraków–Nowa Huta.
Trasa składa się z dwóch pętli: małej – liczącej 20 km i dużej, na którą trzeba przygotować nieco lepszą formę, bo liczy ona aż 60 km. Szlak jest idealną propozycją na rodzinne i aktywne spędzenie wolnego czasu. Na trasie można podglądnąć bocianie gniazdo, zobaczyć wieżę Eiffla i jeszcze jeden krakowski kopiec, dojechać do nowohuckiej Krainy Wielkich Jezior i truskawkowego zagłębia. Dodatkowo w niewielkiej odległości od szlaku organizatorzy przygotowali skrytki geocachingowe, czyli elementy gry terenowej dla osób z dostępem do odbiornika GPS.
Na stronie internetowej krakownh.pl/velohuta jest dostępna aktualna mapa szlaku Velo Huta oraz ślady GPS trasy. W Dziale Imprez i Promocji (os. Centrum A 6a) oraz w 13 klubach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta można również odebrać papierową wersję mapy.

