O ścieżki rowerowe upominają się coraz liczniej i głośniej mieszkańcy m.in. osiedli Wzgórza Krzesławickie oraz Na Stoku, a także Łuczanowic, Wadowa i Zesławic.
- W ostatnich tygodniach mieszkańcy Zesławic napisali petycję w tej sprawie, licząc na wsparcie urzędu i budowę ścieżki pieszo – rowerowej od ulicy Okulickiego wzdłuż ul. Gustawa Morcinka, aż do skrzyżowania z ul. Kocmyrzowską. Łuczanowice proszą o trasę wzdłuż ul. Bystronia, następnie ul. Łuczanowicką aż do Lubockiej, a Wadów – od ul. Wadowskiej w kierunku Luboczy. Pozostałe osiedla (Kantorowice, Krzesławice, Węgrzynowice, Grębałów) również czekają – wylicza w interpelacji Renata Kucharska.
Ścieżki rowerowe na Wzgórzach Krzesławickich – pierwsza ścieżka na koniec 2025 roku
W pierwszej kolejności spełniony zostanie postulat mieszkańców rejonu ulicy Kocmyrzowskiej – wynika z odpowiedzi na interpelację radnej. Obustronna ścieżka rowerowa powstanie w ramach trwającej od 2023 roku rozbudowy ul. Kocmyrzowskiej - na odcinku o długości około kilometra od węzła z drogą ekspresową S7 (węzeł Grębałów) do ul. Bukszpanowej. Planowany termin zakończenia tej inwestycji to koniec 2025 roku.
- Aktualnie Zarząd Dróg Miasta Krakowa przygotowuje także zadanie inwestycyjne polegające na rozbudowie ul. Łuczanowickiej – na odcinku o długości 480 m, od skrzyżowania z ul. Lubocką, które obejmuje swoim zakresem budowę ciągu pieszo-rowerowego. Pozyskanie decyzji ZRID planowane jest na 2025 rok, natomiast zabezpieczenie funduszy na realizację robót budowlanych będzie przedmiotem analizy podczas prac nad dokumentami finansowymi Krakowa obejmującymi lata 2026 i 2027.
Ponadto analizowane będzie zabezpieczenie środków na budowę ścieżki rowerowej również wzdłuż ul. Morcinka, na odcinku o długości ok. 3,5 m - od ul. Powstańców do ul. Kocmyrzowskiej – przekazał wiceprezydent Krakowa Stanisław Kracik.
W planach jest także budowa rowerowego szlaku nowohuckich dworów i pałaców, który ma prowadzić przez trzy nowohuckie dzielnice: Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie, Nowa Huta. Przedsięwzięcie jest na etapie prac związanych z określeniem przebiegu trasy.
Mają zadbać o poprawę infrastruktury rowerowej w Krakowie. Trwają prace nad listą zadań
Zespół zadaniowy do spraw wyznaczenia kierunków rozwoju infrastruktury rowerowej w Krakowie, a także poprawy obecnych rozwiązań w tym zakresie, powołano w lipcu tego roku. Grupa ta jest złożona z pracowników wydziałów Urzędu Miasta Krakowa oraz miejskich jednostek (Zarządu Zieleni Miejskiej, Zarządu Infrastruktury Sportowej, Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Zarządu Transportu Publicznego), a w roli ekspertów występują przedstawiciele: stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów, Krakowskiego Parku Technologicznego, Lepszego Krakowa, Velo Małopolska, Kraków dla Mieszkańców.
- Zespół prowadzi aktualnie prace nad listą zadań, które będzie rekomendował do realizacji w pierwszej kolejności. Wśród proponowanych inwestycji znajdują się przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie ciągłości najważniejszych tras rowerowych w Krakowie, w tym tras przewidzianych w Studium Podstawowych Tras Rowerowych Miasta Krakowa. Inwestycje te nie są zlokalizowane na terenie Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie, natomiast inne odcinki dróg rowerowych, w tym obsługujące Wzgórza Krzesławickie mogą być realizowane jako uzupełnienie podstawowej sieci tras rowerowych – informuje Stanisław Kracik.
O TYM SIĘ MÓWI. Jakie inwestycje tramwajowe czekają Kraków w 2025 roku i kolejnych latach?
