Nowy szlak rowerowy w Beskidach przypadł do gustu nie tylko wytrawnym cyklistom, ale także początkującym miłośnikom dwóch kółek, zwłaszcza, jak w trasę ruszą w Rajczy, czyli pojadą w dół z biegiem rzeki.
- Co zaskakujące w tym górskim obszarze szlak w całości prowadzi po płaskim terenie, zapewniając wspaniałe widoki na beskidzkie szczyty, oglądane znad brzegu Soły. Szlak jest łatwy i dostępny nawet dla rodzin z dziećmi. Chociaż szlak ma charakter liniowy jego wielkim atutem jest bliskość kilku stacji kolejowych w bezpośrednim sąsiedztwie, dzięki czemu nie trzeba angażować własnego auta, aby wybrać się na wycieczkę, a ponadto można rozpocząć ją i zakończyć na stacji kolejowej w dowolnym miejscu na przebiegu trasy - informuje Śląska Organizacja Turystyczna.

Velo Soła prowadzi wzdłuż rzeki Soły aż do Jeziora Żywieckiego
Początek szlaku znajduje się w parku w Rajczy, leżącym tuż obok stacji kolejowej Rajcza Centrum. Stąd trasa wiedzie wzdłuż Soły. Ostatni 6-kilometrowy odcinek szlaku Velo Soła prowadzi wzdłuż brzegu Jeziora Żywieckiego.
Przebieg szlaku rowerowego Velo Soła:
- Początek: Stacja kolejowa Rajcza Centrum (0,0 km)
- Milówka (8 km)
- Cisiec (13 km)
- Węgierska Górka (16 km)
- Cięcina (21 km)
- Wieprz (25 km)
- Żywiec (30 km)
- Jezioro Żywieckie (34 km)
- Koniec znakowanego szlaku (40 km)

Szlak jest oznakowany w obu kierunkach jazdy pomarańczowymi znakami R4 z numerem trasy (611) oraz nazwą Velo Soła. Znaki informują również o pobliskich atrakcjach turystycznych i stacjach kolejowych.

Atrakcje na trasie Velo Soła
- Rajcza: Park z inhalatorium solankowym, XIX-wieczny pałac Lubomirskich
- Milówka: Park miejski, Amfiteatr nad Sołą, Muzeum Stara Chałupa
- Węgierska Górka: Polskie schrony bojowe z okresu kampanii wrześniowej 1939 r.
- Radziechowy-Wieprz: Lokalny browar Pinta
- Żywiec: Rynek, Pałac Habsburgów, Muzeum Browaru Żywiec
- Jezioro Żywieckie: piękne widoki, plaże
Do miejsca początkowego trasy Velo Soła można dojechać koleją. Na całym przebiegu szlaku rowerowego Velo Soła znajduje się również kilka innych stacji: m. in. Rajcza, Milówka, Cisiec, Węgierska Górka, Cięcina Dolna, Radziechowy-Wieprz i Żywiec.
W przypadku wybrania opcji dojazdu na wycieczkę własnym samochodem, również można wykorzystać transport kolejowy, by po zakończeniu wycieczki wrócić pociągiem do stacji, przy której pozostawiliśmy samochód.
Minusem jest to, że szlak rowerowy Velo Soła prowadzi częściowo przez drogi z ruchem samochodowym. Cały, 40-kilometrowy odcinek, wiedzie po drogach utwardzonych, które są różne: od asfaltowych dróg lokalnych z ruchem samochodowym, przez wybrukowane, aż po szutrowe fragmenty.
Na razie nie ma w planach przedłużenia trasy do Kęt (Małopolska). Z Kęt w stronę Oświęcimia jest już wygodna ścieżka rowerowa wzdłuż głównej drogi, ale kończy się w połowie trasy.
Śląska Organizacja Turystyczna na projekt Stworzenie nowego produktu turystyki aktywnej w województwie śląskim – szlaku rowerowego Velo Soła pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystki w wysokości ponad 300 tys. zł.
Szczegółowe parametry trasy Velo Soła - Rajcza - Jezioro Żywieckie
- CAŁKOWITY DYSTANS 39,50 km
- CAŁKOWITY DYSTANS PODJAZDÓW 3,58 km
- CAŁKOWITY DYSTANS ZJAZDÓW 10,25 km
- CAŁKOWITY DYSTANS PO PŁASKIM TERENIE 25,68 km
- MINIMALNA WYSOKOŚĆ 341 m N.P.M.
- ŚREDNIA WYSOKOŚĆ 404 m N.P.M.
- MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ 498 m N.P.M.
- Gigantyczny znak N i napis "JP II" w małopolskim lesie. Jak powstały? W jakim celu?
- Nauczyciel pokazywał dzieciom na lekcjach filmy porno. Ruszy proces
- "Pardon", czyli Budda i Louis Villain nagrali utwór
- Kamień węgielny i akt erekcyjny pod nową strażnicę dla PSP w Wadowicach
- Wielka inwestycja na Zamku Rabsztyn. Atrakcja zyska nowe ekspozycje i nie tylko!
- Leśny Dwór w Bukownie. To był kiedyś ośrodek wypoczynkowy
Rozbudowa Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze
