https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W hotelu Cracovia powstanie Muzeum Architektury i Designu. Zaprojektują je znani krakowscy architekci

Anna Piątkowska
Muzeum Architektury i Designu w dawnym hotelu Cracovia zaprojektuje Biuro Projektów Lewicki Łatak
Muzeum Architektury i Designu w dawnym hotelu Cracovia zaprojektuje Biuro Projektów Lewicki Łatak Andrzej Banaś
Biuro Projektów Lewicki Łatak zaprojektuje Muzeum Architektury i Designu, które powstanie w dawnym hotelu Cracovia. Znana krakowianom bryła pozostanie, ale to, co w sobie mieści, ma się zmienić diametralnie. Projekt krakowskich architektów zyskał uznanie jury za "największą atrakcyjność przedstawionych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania terenu". Jak zapowiadał Andrzej Szczerski, dyrektor MNK, nowa Cracovia ma być architektonicznym symbolem XXI wieku. Od 5 grudnia do 31 stycznia projekty konkursowe będzie można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w hotelu Cracovia.

Charakterystyczna bryła dawnego hotelu pozostanie taka, jaką zaprojektował Witold Cęckiewicz, ale wnętrze czeka całkowita przemiana. Gmach, ze względu na bardzo zły stan techniczny, wymaga daleko idącej przebudowy i adaptacji, w zakresie, na jaki pozwala wpis konserwatorski oraz z zachowaniem oryginalnej substancji.

Z fasady zostanie usunięte zniszczone aluminium, powróci oryginalny podział okien, zniknie także obecny w konstrukcji budynku azbest. Wnętrza mają zachować naturalne proporcje, jednak architekci będą musieli się zmierzyć, projektując je z dzisiejszymi standardami w muzealnictwie, np. obecne pomieszczenia są zbyt niskie - trzeba je od nowa zaprojektować i to było jedno z zadań konkursowych. W "nowej" Cracovii zachowane zostaną części wpisane do rejestru zabytków: hol wejściowy, mozaika i klatka schodowa, elementy wyposażenia na parterze.

17 listopada zakończył się konkurs na przebudowę dawnego hotelu Cracovia na potrzeby Muzeum Designu i Architektury oraz Modelowego Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych. Do komisji konkursowej wpłynęło pięć projektów, z których wyłoniono zwycięzcę - Biuro Projektów Lewicki Łatak.

Krakowscy architekci Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak mają na koncie m.in. przebudowę Muzeum Czartoryskich, projekt Hali sportowej 100-lecia K.S. Cracovia, to ich projekt wygrał konkurs na kładkę, która połączy Ludwinów i Kazimierz.

Jak widzą Muzeum Designu i Architektury oraz Modelowego Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych?

Jury przyznało pierwsze miejsce ich projektowi "za największą atrakcyjność przedstawionych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania terenu,".

Poziom -1 oraz obniżony poziom przed i za budynkiem według koncepcji architektów zostaną wykorzystane przez instytucję kultury, otwierając jednocześnie budynek Cracovii na znajdujący się za nim ogród oraz w stronę ul. Kałuży i uliczek prowadzących do nabrzeży Wisły.

W uzasadnieniu jury zwraca uwagę, że projekt Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka zawiera najlepsze rozwiązania proekologiczne i energooszczędne przy uwzględnieniu specyfiki obiektu unikalnego pod względem struktury, elewacji i detalu.

Jak zapowiadał Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, nowa Cracovia ma być architektonicznym symbolem XXI wieku. Projekt muzeum zostanie zrealizowany według współczesnych technologii budowlanych, uwzględniając takie kwestie jak wpływ na środowisko, stając się przykładem najbardziej zaawansowanych rozwiązań stosowanych we współczesnej architekturze.

Budowa Muzeum Architektury i Designu ma się zakończyć najdalej w 2028 roku.

Przypomnijmy, zaprojektowany przez prof. Witolda Cęckiewicza hotel, znajdujący się przy krakowskich Błoniach, otwarto 22 czerwca 1965 r. Wówczas był najdłuższym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w całej Polsce. Gmach liczący 314 pokoi, oferujący 500 miejsc noclegowych, zatrudniający ponad 300 pracowników cieszył się ogromną popularnością nie tylko nad Wisłą ale również w całym kraju. Był samowystarczalny. Miał swoją: restaurację, kwiaciarnię, fryzjera, pralnie księgarnie a nawet zakład garmażeryjny.

Budynek od 2016 roku jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. W tym samym roku obiekt został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. W planach jest utworzenie w tym budynku Galerii Designu i Architektury. Po remoncie dawny hotel Cracovia, oprócz funkcji muzealnej i wystawienniczej przejmie także wszystkie istotne funkcje Gmachu Głównego na czas remontu głównej siedziby MNK, która została zaplanowana na kolejne lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Po pierwsze-jak to sie stało, że dwie perełki krakowskiego hotelarstwa zostały doprowadzone do RUINY?
z
zzz
21 listopada, 20:56, Adek:

Moim zdanie to muzeum to maszynka do przemielenia pieniedzy. Ktos na tym zarobi miliony. Efekt koncowy bedzie mizerny, ale przeciez nie chodzi o efekt tylko o biznes i nowe stanowiska, nowe ciepłe etaty.

Znani architekci... Bawią mnie takie epitety. :)

gorzej że te znane architekty tak to zaprojektują, że będzie drogie w utrzymaniu, a po pierwszej zimie wyjdzie, że "nie da się".

A
Adek
Moim zdanie to muzeum to maszynka do przemielenia pieniedzy. Ktos na tym zarobi miliony. Efekt koncowy bedzie mizerny, ale przeciez nie chodzi o efekt tylko o biznes i nowe stanowiska, nowe ciepłe etaty.

Znani architekci... Bawią mnie takie epitety. :)
G
Grzegorz
A 200 metrów dalej robią 400 metrów mostu już od pół roku i końca nie widać.Dodatkowo ulice Zwierzyniecka będą robić uwaga ...12 miesięcy i to jak dobrze pójdzie.Ile tam jest 1 km może?A oni kolejne muzea będą tworzyli.
G
Grzegorz
Powinniście stworzyć muzeum pomnik waszej własnej pychy i głupoty.
G
Grzegorz
Zamiast odrestaurować i zarabiać jak na hotelu to ONI oczywiście stworzą kolejna spółkę za gruby hajs i będą się dorabiać całymi rodzinami na tym "muzeum".
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska