Modernistyczny budynek dawnego hotelu Cracovia wraz z działką stał się własnością Muzeum Narodowego w Krakowie w 2016 roku. W częściowo wpisanym do rejestru zabytków obiekcie powstanie Muzeum Architektury i Dizajnu - nowoczesne centrum edukacyjno-wystawiennicze, a pomiędzy nim i Gmachem Głównym MNK - nowa przestrzeń publiczna. Remont budynku i utworzenie nowego oddziału muzeum to priorytet nowych władz MNK - podkreśla od początku swojej kadencji dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski.
Ze względu na bardzo zły stan techniczny gmach dawnego hotelu Cracovia czeka nie tylko gruntowny remont, w tym całkowita wymiana substancji budowlanej w zakresie, na jaki pozwala wpis konserwatorski, ale też adaptacja budynku do celów muzealnych. W efekcie ma powstać nowoczesny budynek, który, jak podkreśla Andrzej Szczerski sam w sobie będzie dziełem nowoczesnej architektury, ze wszystkimi współczesnymi wymogami związanymi, m.in. ze zużyciem energii, terenami zielonymi czy publiczną dostępnością.
Niegdyś był najnowocześniejszym hotelem w Polsce. Zobacz bud...
- Dzisiaj otwieramy kolejny etap prac związanych z przystosowaniem tego miejsca, dawnego hotelu Cracovia, który został zakupiony ze środków publicznych dla Muzeum Narodowego w Krakowie na cele zorganizowania tutaj oddziału muzeum poświęconego architekturze i dizajnowi, a nawet czegoś więcej niż oddziału, bo myślimy tutaj o wielkim centrum edukacyjno-multimedialnym, ale także wystawienniczym, które właśnie jest dedykowane architekturze i wzornictwu - mówił w środę w Krakowie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Jak podkreślił, prace nad odnowieniem Cracovii i przystosowaniem budynku do celów muzealnych trwają od wielu lat, są to prace koncepcyjne oraz dotyczące dokumentacji przedprojektowej. W grudniu ubiegłego roku ukończono kompleksową ekspertyzę konstrukcyjno-budowlaną dotycząca oceny możliwości adaptacji układu nośnego budynku do potrzeb muzealnych.
- Inwestycja została wpisana do Krajowego Planu Odbudowy, na dziś jest obliczana na 425 mln złotych - to jedna z największych naszych inwestycji w obszarze kultury z punktu widzenia zapewnienia środków państwowych na realizację - poinformował Piotr Gliński.
Nowe muzeum ma stanowić nowoczesną instytucję muzealną na miarę XXI wieku - jak określił Gliński. To właśnie takie instytucje - otwarte na edukację, interaktywność, kontakt z publicznością mają, zdaniem ministra przeciwdziałać kryzysowi współczesnej kultury.
Środki z funduszu są przeznaczone na odbudowę po okresie pandemii i rozwój inwestycji w obszarze proekologicznym. Wpis do Krajowego Planu Odbudowy zakłada, że projekt powinien zostać zrealizowany do 2026 roku.
- Są szanse, by to przedsięwzięcie zostało zrealizowane sprawnie i szybko - ocenił Gliński.
Po remoncie dawny hotel Cracovia, oprócz funkcji muzealnej i wystawienniczej przejmie także wszystkie istotne funkcje Gmachu Głównego na czas remontu głównej siedziby MNK, która została zaplanowana na kolejne lata.
Jednak zanim w dawnym hotelu Cracovia zostanie otwarte Muzeum Architektury i Dizajnu, temat będzie realizowany w przestrzeni Kamienicy Szołayskich.
- Kamienicę Szołayskich zamieniamy w Muzeum Dizajnu i Architektury zapowiadając to, co będzie się działo w budynku dawnego hotelu Cracovia po jego odnowieniu - zapowiada Andrzej Szczerski.
Na pierwszym piętrze Kamienicy Szołayskich powstanie galeria stała dizajnu zbudowana w oparciu o kolekcję MNK oraz współpracę ze współczesnymi polskimi dizajnerami, natomiast drugie piętro poświęcone zostanie architekturze. W Kamienicy Szołayskich eksponowane będą dzieła i projekty XX i XXI wieku.
Kraków. Kultowy hotel "Cracovia" popada w coraz większą ruin...
Na początek, w październiku tego roku zaplanowana została inauguracja wystawy "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku" prezentującej historię oraz współczesne dzieje polskiej architektury przez pryzmat pytań o to, czym jest i czym może być architektura.
FLESZ - Rząd przywróci część obostrzeń?
