Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie przyznano tegoroczną Nagrodę im. Felczaka i Wereszyckiego. Trafiła do historyków z Serbii i Węgier

Paweł Stachnik
Paweł Stachnik
Towarzystwo Literackie
W siedzibie Wydawnictwa Literackiego w Krakowie wręczono w środę 13 grudnia doroczną nagrodę historyczną im. Władysława Felczaka i Henryka Wereszyckiego przyznawaną przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej laureatami zostali dr Dušan Fundić z Serbii i dr Miklós Mitrovits z Węgier.

Kapituła wyróżniła dr Fundicia za książkę „Austrougarska i nastanak Albanije (1896-1914)” („Austro–Węgry i powstanie Albanii (1896–1914)”). Badacz otrzymał za nią Nagrodę Główną. Dr Dušan Fundić (ur. w 1987) jest pracownikiem Instytutu Studiów Bałkańskich Serbskiej Akademii Nauk i Sztuk w Belgradzie. Absolwent historii na Uniwersytecie Belgradzkim, naukowo zajmuje się polityką zagraniczną Austro-Węgier, historią Serbii w XIX i XX w. oraz badaniem nacjonalizmu. Nagrodzona książka to jego doktorat.

Z kolei Nagroda Honorowa trafiła w tym roku do rąk węgierskiego historyka dr. Miklósa Mitrovitsa za pracę pt. „Zakazane kontakty. Współpraca opozycji polskiej i węgierskiej 1976-1989”. Książka ukazała się na Węgrzech w 2020 r., a w Polsce w roku 2022 nakładem Instytutu Pamięci Narodowej.

Dr Miklós Mitrovits jest pracownikiem Instytutu Historii Centrum Badań Humanistycznych Sieci Badawczej Eötvös Loránd (dawniej Węgierskiej Akademii Nauk) oraz Instytutu Badań Europy Środkowej Narodowego Uniwersytetu Służby Publicznej w Budapeszcie. Studiował historię i polonistykę na Uniwersytecie Loránda Eötvösa, Katolickim Uniwersytecie Pétera Pázmánya oraz Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w historii państw Europy Środkowej oraz relacjach polsko-węgierskich w XX w.

Fundatorami Nagrody są Wydawnictwo Literackie oraz Dziekan Wydziału Historycznego UJ.

Nagroda im. Władysława Felczaka i Henryka Wereszyckiego dla najlepszej pracy dotyczącej dziejów narodów Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX w. oraz ich relacji z Polską przyznawana jest corocznie, na przemian autorowi polskiemu i zagranicznemu. Po raz pierwszy przyznano ją w 2001 r., a dziś jest jedną z najbardziej prestiżowych i cenionych w środowisku historyków. Jej patronami są dwaj wybitni historycy krakowscy: Wacław Felczak i Henryk Wereszycki, badacze Europy Środkowej i Wschodniej w XIX w.

W tym roku do wyróżnienia nominowano pięć książek. Prócz nagrodzonej pracy dr. Fundicia były to: Katariny Horvat „Kućna služinčad u Zagrebu 1880-1914” (Zagrzeb 2021), Sonji M. Dujmović „Pod državnim okriljem: istorija djetinjstva u Bosni i Hercegovini 1878-1941” (Sarajewo 2021), Boženy Vranješ-Šoljan „Dalmacija. Stoljeće povijesnih i demografskih mijena 1815–1918” (Zagrzeb 2021) i Natashy Wheatley „The Life and Death of States: Central Europe and the Transformation of Modern Sovereignty” (Princeton 2023).

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska