Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie "wylądował" Phantom - samolot U.S. Air Force

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pojawił się nowy eksponat. To samolot bojowy typu „Phantom” F-4E II sprowadzony do nas z Niemiec, w ramach depozytu od National Museum of the U.S. Air Force. - Wyjątkowa gratka dla każdego fana lotnictwa i techniki wojskowej - piszą pracownicy muzeum. Maszyna w częściach, ważąca ok. 9 ton, trafiła do Krakowa wieziona tirami.

"Zanim udostępnimy „Phantoma” do zwiedzania minie jeszcze trochę czasu. Czekają nas bowiem szczegółowe prace przygotowawcze. Jednak już teraz zachęcamy Was do śledzenia nowych informacji na naszej stronie www i Facebooku. Na wiosnę planujemy uroczyste przyjęcie samolotu na ekspozycję i mamy nadzieję, że spotkamy się tam z Wami" - dodaje ekipa z Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Sprowadzony do muzeum „Phantom” od lat stanowił część ekspozycji Deutsches Museum Flugwerft Schleissheim. Dzięki porozumieniu z amerykańską instytucją Kraków otrzymał propozycję przeniesienia samolotu z muzeum niemieckiego do Polski.

McDonnell Douglas F-4 „Phantom” II to jeden z najbardziej rozpowszechnionych samolotów bojowych w krajach będących sojusznikami USA i równocześnie symbol Zimnej Wojny. Ten dwumiejscowy, dwusilnikowy, odrzutowy, naddźwiękowy i wielozadaniowy samolot został opracowany na zamówienie US Navy w latach 50. jako pokładowy myśliwiec przechwytujący obrony floty. „Phantomy” należące do 3 rodzajów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych – US Air Force, US Navy i US Marine Corps były także najliczniej występującymi amerykańskimi samolotami bojowymi podczas wojny w Wietnamie. Wykonywały zadania myśliwskie, uderzeniowe i rozpoznawcze, operując z baz lądowych w Wietnamie Południowym i Tajlandii oraz z lotniskowców pływających po Zatoce Tonkińskiej. „Phantomy” lotnictwa izraelskiego brały udział w wojnach z Egiptem i Syrią w latach 70. i 80., a należące do lotnictwa Iranu – w wojnie iracko – irańskiej w latach 1980-1988.

Co zrobić z żywą choinką po świętach?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska