"Zanim udostępnimy „Phantoma” do zwiedzania minie jeszcze trochę czasu. Czekają nas bowiem szczegółowe prace przygotowawcze. Jednak już teraz zachęcamy Was do śledzenia nowych informacji na naszej stronie www i Facebooku. Na wiosnę planujemy uroczyste przyjęcie samolotu na ekspozycję i mamy nadzieję, że spotkamy się tam z Wami" - dodaje ekipa z Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Sprowadzony do muzeum „Phantom” od lat stanowił część ekspozycji Deutsches Museum Flugwerft Schleissheim. Dzięki porozumieniu z amerykańską instytucją Kraków otrzymał propozycję przeniesienia samolotu z muzeum niemieckiego do Polski.
McDonnell Douglas F-4 „Phantom” II to jeden z najbardziej rozpowszechnionych samolotów bojowych w krajach będących sojusznikami USA i równocześnie symbol Zimnej Wojny. Ten dwumiejscowy, dwusilnikowy, odrzutowy, naddźwiękowy i wielozadaniowy samolot został opracowany na zamówienie US Navy w latach 50. jako pokładowy myśliwiec przechwytujący obrony floty. „Phantomy” należące do 3 rodzajów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych – US Air Force, US Navy i US Marine Corps były także najliczniej występującymi amerykańskimi samolotami bojowymi podczas wojny w Wietnamie. Wykonywały zadania myśliwskie, uderzeniowe i rozpoznawcze, operując z baz lądowych w Wietnamie Południowym i Tajlandii oraz z lotniskowców pływających po Zatoce Tonkińskiej. „Phantomy” lotnictwa izraelskiego brały udział w wojnach z Egiptem i Syrią w latach 70. i 80., a należące do lotnictwa Iranu – w wojnie iracko – irańskiej w latach 1980-1988.
Co zrobić z żywą choinką po świętach?
