FLESZ - Trzecia fala - ważne zmiany
W Krakowie mamy obecnie ponad 2500 ulic (u schyłku średniowiecza wyznaczone były zaledwie 22 ulice). Wszystkie mają swoje nazwy – podobnie jak i aleje, osiedla, place, mosty, parki czy ronda.
Część tych nazw uwarunkowana jest tradycją (np. ulica Blich – od miejsca przy starym korycie Wisły, w którym bielono płótno), inną grupę stanowią nazwy geograficzne (Krakowska, Warszawska) oraz przymiotnikowe (Długa, Ciemna). Są też nazwy pochodzące od dawnych podkrakowskich osad, wsi i jurydyk (Kocmyrzowska, Bieńczycka) oraz ich mieszkańców, którzy wykonywali określone prace (Krupnicza, Garbarska). Bywają nazwy charakterystyczne, niekiedy śmieszne (Kupa, Krzywda).
Przybywa ulic, którym trzeb nadać nazwy
Kraków ciągle się rozrasta stąd ulic wciąż przybywa. W związku z tym, że każda ulica, skwer, plac czy osiedle muszą mieć nazwę szereg osób i instytucji występuje do przedstawicieli gminy, takich jak radni, prezydent, przewodniczący rady – z propozycją uhonorowania danej osoby.
- Często bez wskazania konkretnej lokalizacji. Wszystkie takie propozycje wpływają do Wydziału Geodezji UMK – i tam wstępnie są weryfikowane pod kątem formalnym - mówi Grażyna Rokita z biura prasowego krakowskiego magistratu.
Zasady nazywania ulic, placów i parków, nazwiskami osób zmarłych jest taka, że nie można tego robić wcześniej niż po upływie dwóch lat od daty ich śmierci, a w przypadku laureatów Nagrody Nobla, Honorowych Obywateli Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa i laureatów medalu "Cracoviae Merenti" po upływie jednego roku od daty ich śmierci.
Zakaz propagowania komunizmu
Trzeba też pamiętać, że w 2016 r. weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej – i w stosunku do każdej osoba proponowana na patrona żyjącej w latach 1944-1990 pozyskiwana jest opinia IPN
Wydział Geodezji w stosunku do projektów uchwał składanych przez Prezydenta Miasta Krakowa – występuje również o opinie dzielnicy na terenie której położony jest obiekt który ma być nazwany.
Po wstępnej weryfikacji pod kątem formalnym propozycja jest przedstawiana Zespołowi ds. Nazewnictwa działającemu w ramach Komisji Kultury i Ochrony Zabytków – jeżeli nie jest wskazany obiekt który ma być nazwany a żaden z podmiotów posiadających inicjatywę uchwałodawczą nie „znajdzie” odpowiedniej lokalizacji – proponowany patron trafia do "Banku Nazw" – propozycji oczekujących na nazwanie.
- Moda ślubna w latach 90. W takich sukniach kobiety wychodziły za mąż
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Tylko prawdziwe maseczki, przyłbice na Grunwald MEMY
- Kraków bogaty i biedny. Ranking krakowskich dzielnic według dochodów mieszkańców
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
- Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały Dolne Młyny
