Goalball został stworzony w 1946 roku przez Niemca Seppa Reindlego i Austriaka Hansa Lorenza w ramach doskonalenia sposobów rehabilitacji weteranów drugiej wojny światowej. Od 1976 roku jest to dyscyplina paraolimpijska – pierwsza gra zespołowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Odbywają się w nią mistrzostwa Polski, Europy i świata.
Gra toczy się na boisku o wymiarach 18 na 9 m (podzielonym na trzy strefy: bramkową, rzutu i środkową), trwa dwa razy po 12 minut. Drużyna składa się z trzech zawodników, którzy bronią bramki o długości 9 m i wysokości 1,3 m. Piłka, która zawiera dzwoneczki i waży 1,25 kg, musi być toczona. Po pierwszym kontakcie piłki z zawodnikiem drużyny broniącej ta ostatnia ma 10 sekund na jej odrzucenie.
Mistrzostwa Polski rozgrywane są w dwóch ligach dla mężczyzn i jednej dla kobiet. W I lidze męskiej występuje pięć zespołów. Uczestniczą one w trzech turniejach, w których rozgrywają mecze systemem „każdy z każdym” (czyli łącznie w całym cyklu – 12). W II lidze męskiej występuje sześć zespołów, które w ciągu trzech turniejów rozgrywają z każdym rywalem dwa mecze(czyli łącznie w całym cyklu – 10). Trzeci turniej odbędzie się w Szczecinie.
W ubiegłym roku w MP, których finałowy turniej odbył się w Hali Sportowej Centrum Sportu i Rekreacji Kompleks Sportowy Czyżyny) wśród kobiet triumfował WBR Groundhogs Kraków (Katarzyna Suchanek została królem strzelców, a Karolina Podolak najlepszym obrońcą), a w gronie mężczyzn zwyciężył UKS Laski (WBR Groundhogs i WBR Groundhogs II zajęli czwarte miejsce odpowiednio w I i II lidze). Z kolei juniorzy WBR Groundhogs zostali wicemistrzami kraju.
W obecnej edycji MP pierwszy turniej mężczyzn odbył się w kwietniu w Chorzowie, po którym WBR Groundhogs jest wiceliderem I ligi, a WBR Groundhogs II plasuje się na czwartej pozycji w II lidze. W Krakowie w dwóch ligach oprócz dwóch ekip gospodarzy zagrają zespoły z Bydgoszczy, Katowic, Lublina, Gdańska, Wrocławia, Bierutowa, Szczecina i Lasek k. Warszawy. Początek gier w sobotę o godz. 8.15 (do ok. godz. 21) i w niedzielę o godz. 8 (do ok. godz. 16).
Ceremonia otwarcia imprezy odbędzie się w sobotę o godz. 10. W programie przemówienia oficjeli reprezentujących partnerów i sponsorów wydarzenia, Hejnał Mariacki, występ zespołów sekcji gimnastyki artystycznej i wyczynowej SGA Kraków i… degustacja krakowskich obwarzanków.
Głównym organizatorem MP jest Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, współorganizatorami - Fundacja Centrum Inicjatyw Sportowych i Stowarzyszenie Warto Być Razem, a sponsorem rozgrywek - #PKNOrlen w ramach projektu „Sięgnijmy po medale - Los Angeles 2028 r.” Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków Miasta Krakowa, a realizowane dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Projekt jest dofinansowany ze środków Województwa Małopolskiego.
Transmisję z turnieju w Krakowie przeprowadzą WBR Groundhogs i Stowarzyszenie Wspólnie Idziemy Po Sukces i Goalball Polska. Za mikrofonem komentatorskim wraz z ekspertami polskiego goalballa zasiądzie Darek Zastawny z Sportizo.
Wisła Kraków, czyli krajobraz po spadku z ekstraklasy. Kibic...
- Kibice Wisły przyszli pod stadion "powitać" piłkarzy po spadku
- Wielki kac po spadku Wisły. "Mój świat się zawalił". My jednak pytamy: co dalej?
- Michal Frydrych: Nie wierzę w to, co się stało
- Zdenek Ondrasek: To jest wstyd dla każdego z nas!
- Wisła po spadku. Królewski i Jażdżyński przepraszają, Brzęczek czuje odpowiedzialność
- Wisła Kraków przegrywa w Radomiu i spada do I ligi
