Sympatyczne spotkanie poprowadzili kapitan wiślackiej drużyny i reprezentacji Polski Marcin Ryszka oraz menedżer sprzedaży w wiślackim klubie Mieszko Łabuz.
Ten pierwszy przypomniał historię polskiego blind footballu, którego był prekursorem. Wspomniał, że z tą dyscypliną po raz pierwszy zetknął się podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie w 2008 roku, w których uczestniczył jako pływak. To wtedy zakiełkowała w nim myśl o stworzeniu drużyny niewidomych piłkarzy w Polsce.
Za narodziny blind footballu w Krakowie przyjmuje się 2015 rok, gdy ekipa stworzona - niejako na zasadzie pospolitego ruszenia - z zawodników z tego miasta (w głównej mierze) i Wrocławia pojechała na mistrzostwa Europy w Wielkiej Brytanii. Po powrocie zaczęto się zastanawiać, co potem? W efekcie powstała drużyna Nie Widząc Przeszkód.
Co roku jeździła po Starym Kontynencie (około 10 wyjazdów). Od 2016 roku zaczęła uczestniczyć w rozgrywkach Centralnej Ligi Europy, w której grały też ekipy z Austrii, Czech i Węgier. Trzy lata później stała się jedną z sekcji Wisły. Drużyna może się pochwalić m.in. dwoma Pucharami Polski (2017 i 2020) oraz drugim miejscem w Centralnej Lidze Europy.
W obecnym roku nastąpiła reaktywacja reprezentacji Polski, która w 2018 roku na boiskach Hutnika wygrała międzynarodowy turniej. We wrześniu w Bukareszcie nasza drużyna - oparta na zawodnikach Wisły - zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach Europy dywizji B.
W około 15-osobowej wiślackiej ekipie blind footballu drużynę tworzą: bramkarze: Krzysztof Bednarkiewicz i Tomasz Klasa; gracze z pola: Kacper Domagała, Martin Jung, Mateusz Krzyszkowski, Marcin Ryszka, Szymon Tyburski, Michał Woszczak, Sebastian Wódz i Paweł Zinkow. Najmłodszy zawodnik - Zinkow - ma 16 lat, najstarszy - Bednarkiewicz - 32 lata. Trenerem drużyny jest Dominik Foryś.
Podczas jubileuszowego spotkania okolicznościowe statuetki otrzymały osoby i firmy, które mocno - finansowo i organizacyjnie - wspierają niewidomych piłkarzy Wisły. Byli to m.in.: prezes klubu Dawid Błaszczykowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej Janusz Kozioł, wiceprezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej ds. prawnych Bartosz Ryt, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek "Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących" przy ul. Tynieckiej 6 w Krakowie Marcin Dębski oraz kierownik Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Izabela Wójcik, a także Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Zachód, Wisła Soscios (statuetkę odebrał współwłaściciel klubu Tomasz Jażdżyński), firmy Salumanus (Krzysztof Podgórski), Admind (Mateusz Zabierowski) i LVBET (Monika Płaczkowska).
Janusz Kozioł odczytał list gratulacyjny przekazany przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, a zwracając się do prezesa Jakuba Błaszczykowskiego, powiedział: - To, że Wisła przyjęła pod swoje skrzydła blind football i amp futbol, świadczy o tym, że są w tym klubie ludzie z sercem, którzy kochają piłkę nożną.
A Bartosz Ryt, zwracając się do wiślackiej społeczności blind footballu, podkreślił: - Pięć lat pokazuje, że co tworzycie, jest czymś trwałym, że jeśli ktoś chce realizować swoje marzenia, to nie ma dla niego barier.
- Najlepsze parki w Krakowie. TOP 30 atrakcji na wiosnę i lato w mieście
- Głośne śluby w Polsce. Robert i Anna Lewandowscy odnowili przysięgę małżeńską
- Iga Świątek tak się bawi i mieszka! Zobaczcie, jak wygląda jej dom w Raszynie
- Legia spada do I ligi. Licznik bije - już 14 porażek! MEMY
- Doda atakuje Majdana "Dziewczynami z Dubaju"? A kiedyś byli tak zakochani! ZDJĘCIA
