Maleje liczba kredytów mieszkaniowych

Msza żałobna odbędzie się w piątek o godz. 13.00 w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim, potem nastąpi odprowadzenie zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku. Jak się dowiedzieliśmy, w uroczystości mają wziąć udział przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych.
Wanda Szajowska zmarła 26 sierpnia. Miała 111 lat.
- Odeszła spokojnie, we śnie - poinformował zaprzyjaźniony z najstarszą krakowianką mecenas Maciej Krzyżanowski.
Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 roku we Lwowie, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. W 1931 roku z wynikiem celującym ukończyła tamtejsze Konserwatorium Muzyczne. W czasie II wojny światowej brała udział w podziemnych wieczornicach patriotycznych, podczas których grała utwory Fryderyka Chopina, podtrzymując ducha patriotyzmu wśród uczestników polskiego ruchu oporu. W 1945 roku, po przymusowej repatriacji, zamieszkała w Krakowie. Tutaj podjęła studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, które – jak we Lwowie – ukończyła również z wyróżnieniem.
Przez kolejne lata pasję do muzyki starała się zaszczepić młodym pokoleniom. Przez kilkadziesiąt lat uczyła dzieci muzyki w klasie fortepianu w działającym od około 1946 roku Eksperymentalnym Studium Gry na Fortepianie, później nazwanym Eksperymentalnym Studium Muzycznym, mieszczącym się w centrum Krakowa przy ul. Gołębiej 3. Do wychowanków pani Wandy należą między innymi takie sławy muzycznego świata, jak: dyrygenci Antoni Wit, Jerzy Salwarowski, organista Jacek Kulig, teoretyk muzyki Teresa Mięsowicz-Malecka i kompozytor Krzysztof Meyer.
Podczas przeprowadzki ze Lwowa nie zapomniała o swoim ukochanym instrumencie, który należał jeszcze do babci Wandy Szajowskiej, to na nim w młodości ćwiczyła etiudy. Fortepian wojnę przetrwał ukryty w szopie pod Lwowem. Do dziś to właśnie na nim grała najstarsza pianistka - w ostatnich latach już tylko z pamięci, przy ładnej pogodzie jej koncertów, dobiegających z otwartego okna, mogli słuchać mieszkańcy Salwatora. Koncert zagrała także w dniu swoich 111 urodzin dla gości, którzy zgromadzili się pod jej domem.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki