Zdjęciem pierwszego znalezionego w tym roku grzyba, które wykonała Anna Leśniak, podzieliło się Nadleśnictwo Piwniczna na swoim profilu na Facebooku. Opatrzono je opisem: "Mały koźlarz pomarańczowożółty, niby nic, a cieszy jak dwieście prawdziwków".
Wysyp grzybów w Małopolsce. Sprawdź, które są trujące, a któ...
- Taka prawda. Miłośnicy grzybobrania już zacierają ręce licząc na wczesny wysyp. Niestety, muszę trochę ostudzić ich entuzjazm. Jak mówi przysłowie "pierwsza jaskółka wiosny nie czyni" - mówi Stanisław Michalik, nadleśniczy Nadleśnictwa Piwniczna. - To raczej normalne, że na przełomie maja i czerwca można spotkać pojedyncze okazy. Pogoda ostatnio sprzyja tworzeniu się grzybni. Jest wilgotno, ale i ciepło, powyżej 20 stopni. To dobre warunki dla grzybów.
Pierwszy tegoroczny grzyb został znaleziony między Łomnicą a Kokuszką, w brzozowo-osikowym zagajniku. To jak na razie jedyny okaz, który udało się zaobserwować pracownikom Nadleśnictwa Piwniczna.
Grzybobranie 2021. Wysyp grzybów na Sądecczyźnie. Kosze boro...
- Na wysyp trzeba jeszcze poczekać. Może koniec czerwca, początek lipca. Co nie oznacza, że już teraz nie będzie można znaleźć pojedynczych okazów kurek, kozaków, czy borowików - podkreśla Michalik. - Warto więc wybrać się do lasu i patrzeć pod nogi. A nóż uda się znaleźć zdrowy okaz. Wczesne grzyby niestety mają to do siebie, że lubią być robaczywe.
FLESZ - Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

- Finalistki konkursu piękności promują Krynicę-Zdrój. Najnowsze zdjęcia
- TOP 10 restauracji w Nowym Sączu według TripAdvisor
- Tatry jak na dłoni. Tak prezentują się z Żegiestowa
- Tłumy turystów na otwarciu kolei na Górę Parkową. Działo się!
- Bajeczne widoki z Jaworzyny Krynickiej. Takie widoki tylko przy wschodzie słońca