https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W sprawie zbiornika przeciwpowodziowego w Szczurowej więcej pytań niż odpowiedzi. Za kilka tygodni odbędą się konsultacje społeczne

Paweł Michalczyk
Wspólnie posiedzenie komisji stałych rady gminy Szczurowa w sprawie polderu przeciwpowodziowego planowanego przez Wody Polskie, 4.10.2024
Wspólnie posiedzenie komisji stałych rady gminy Szczurowa w sprawie polderu przeciwpowodziowego planowanego przez Wody Polskie, 4.10.2024 arch. Rafał Cierniak
Radni ze Szczurowej liczyli na szczegółowe informacje na temat planowanego na ich terenie zbiornika przeciwpowodziowego. Niestety przedstawiciele Wód Polskich nie rozwiali licznych wątpliwości i obaw lokalnej społeczności. Na przełom listopada i grudnia zapowiedziano konsultacje społeczne.

Zgodnie z zapowiedziami Wód Polskich suchy zbiornik retencyjny o pojemności ok. 206 mln m3 ma powstać w ciągu dekady na granicy gmin Szczurowa (powiat brzeski) i Koszyce (powiat proszowicki). Ma być większy niż ten w Raciborzu, a zarazem największy w Polsce.

Z dostępnych na tym etapie informacji wynika, że aby powstał konieczne byłoby wysiedlenie około 750 mieszkańców i wyburzenie 250 domów. Do wysiedlenia w gminie Szczurowa przewidziano miejscowości Górka, Rząchowa i Kopacze Wielkie, a także przysiółek Brzezinki w Szczurowej. Po stronie gminy Koszyce zbiornik obejmowałby część wsi Morsko oraz Witów.

W Szczurowej obawiają się powstania zbiornika przeciwpowodziowego

Wbrew oczekiwaniom radnych oraz samego wójta, a także mieszkańców gminy Szczurowa, którzy w piątek 4.10 wzięli udział w posiedzeniu komisji wspólnych, po dyskusji z przedstawicielami Wód Polskich pozostał niedosyt.

Zgodnie z założeniem planowany zbiornik przeciwpowodziowy ma na celu ochronę terenów położnych na północ od Wisły, m.in. Sandomierza. Padło pytanie o to, czy Wody Polskie mają w planie zabezpieczenie terenu samej gminy Szczurowa, ale uspokajające konkrety nie padły.

- Dla mieszkańców Szczurowej zagrożenie powodziowe w przeszłości nie istniało ze strony Wisły. Większym problemem dla naszej gminy była Uszwica, a ten zbiornik nas nie będzie chronił, ponieważ ma stanowić ochronę dla terenów położonych na północ, m.in. dla Sandomierza. Dla nas natomiast on będzie powodował dodatkowe zagrożenie w przypadku cofki z tego zbiornika na przykład do Uszwicy - obawia się Rafał Cierniak ze Szczurowej, który uczestniczył w piątkowym posiedzeniu.

Niedosytu nie kryje i sam gospodarz gminy. - Padały też proste pytania, na które nikt precyzyjnie nie potrafił odpowiedzieć, choćby o to, że gmina Szczurowa była zalewana od strony południowej i robiąc ten polder Wody Polskie blokują dopływ do przepompowni w Kwikowie, która przepompowywała tę wodę z powrotem do Uszwicy. Nie wzięli tego w ogóle pod uwagę - dodaje wójt Moskal.

Będą konsultacje społeczne w sprawie zbiornika przeciwpowodziowego w Szczurowej

Na przełomie listopada i grudnia planowane są konsultacje społeczne z mieszkańcami gminy Szczurowa, potrwają one trzy tygodnie.

- Wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość zapoznania się z dokumentacją oraz składania uwag i wniosków drogą elektroniczną, drogą pocztową, osobiście – w formie pisemnej lub ustnie do protokołu w miejscu wyłożenia projektu Programu. W trakcie konsultacji zorganizowane zostaną cztery stacjonarne spotkania konsultacyjne. Na spotkaniach przedstawione zostaną wyniki Programu działań oraz wnioski z Prognozy oddziaływania na środowisko - przekazała Magdalena Gala, rzeczniczka RZGW w Krakowie.

Polder przeciwpowodziowy ma być tak zaprojektowany, aby nie będzie powodował cofki do mniejszych cieków wodnych wpadających do Wisły, stanowiąc zagrożenie powodziowe dla gminy Szczurowa. - Jednym z elementów dokumentacji będzie zaprojektowanie odpowiednich wałów cofkowych na tych ciekach, w odniesieniu do przyjętego maksymalnego poziomu napełnienia polderu - precyzuje rzeczniczka.

Jak podkreśla Magdalena Gala, polder przeciwpowodziowy w gminie Szczurowa jest składową działań w jednym z wariantów rozwiązań, które będą konsultowane w okresie od 29.11 do 19.12.2024.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska