https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Sułkowicach gorzej niż w Krakowie? Problem „wisi” w powietrzu i skraca życie

Katarzyna Hołuj
Walkę ze smogiem najlepiej zacząć od wymiany pieca na ekologiczny
Walkę ze smogiem najlepiej zacząć od wymiany pieca na ekologiczny Fot. Adam Wojnar
Przeanalizowano kilkanaście tysięcy pomiarów czujnika, który od września 2017 roku mierzy poziom stężenia zanieczyszczeń powietrza w mieście. Dane z tej analizy nie napawają optymizmem.

Analizy dokonali właściciele przychodni medycyny rodzinnej, na której zamontowano pierwszy i jak do tej pory jedyny taki czujnik w Sułkowicach.

Wnioski z niej płynące przedstawili na ostatniej sesji Rady Miejskiej, której jednym z punktów była dyskusja o smogu.

O tym, że jest on problemem Sułkowic i że należy z nim walczyć nikogo z uczestników dyskusji nie trzeba było przekonywać. Położenie Sułkowic, gęsta zabudowa, fakt, że zdecydowana większość mieszańców ogrzewa domy węglem, plus jeszcze ruch samochodowy, jaki generuje przebiegająca przez centrum miasta droga wojewódzka - wszystko to wpływa na zanieczyszczenie.

Zdaniem burmistrza Artura Grabczyka, wystarczy wyjść na zewnątrz i zaczerpnąć powietrza, aby przekonać się, że problem jest. Można nawet powiedzieć, że „wisi w powietrzu” i to od dawna, wcześniej jednak nikt regularnie, codziennie i przez tak długi kres nie mierzył parametrów zanieczyszczeń.

Patrząc na wyniki analizy, widać, że właściwie tylko od kwietnia do września powietrze w Sułkowicach jest wolne od zanieczyszczeń. Tego samego nie można za to powiedzieć o jesieni i zimie. Marcin Zarzecki, współwłaściciel przychodni mówił, że gdyby w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce uwzględniano również małe miasta, Sułkowice znalazłyby się w nich wyżej niż Kraków cieszący się niechlubną sławą najbardziej zanieczyszczonego miasta w Małopolsce. Do takiego wniosku prowadzi wynikający z analizy pomiarów fakt, że przez ponad 143 dni w roku w Sułkowicach były przekroczone normy (w Krakowie liczba tych dni była nieco wyższa) a średnioroczne stężenie PM 10 było wyższe niż w stolicy Małopolski.

Jego brat i wspólnik, który jest lekarzem przypomniał jak negatywny wpływ na nasze zdrowie ma smog. Z jego powodu rocznie w Polsce umiera kilkanaście razy więcej osób niż ginie w wypadkach samochodowych, a wszystkim skraca życia średnio o 3-4 lata.

Przeciwdziałać smogowi można wymieniając stare, bezklasowe piece (tzw. kopciuchy”) na nowe, ekologiczne (można na to uzyskać dofinansowanie m.in. z programu „Czyste powietrze”). To już nawet nie wolny wybór, ale wymóg zapisany w uchwale samorządu wojewódzkiego. Ostatnie „kopciuchy” muszą zniknąć do końca 2022 roku.

Maciej Budek z Urzędu Miejskiego w Sułkowicach przypomniał, że już teraz (od 4 listopada ub. roku) każdy mieszkaniec, który kupuje węgiel powinien otrzymać przy zakupie świadectwo jego jakości. I trzymać je w domu na wypadek kontroli. - Mieszkańcy gminy muszą się liczyć z kontrolami tego czym palą w piecach przeprowadzanymi przez funkcjonariuszy policji. Takie porozumienie z KPP w Myślenicach jest na etapie przygotowania i takie kontrole będą wprowadzone - mówił.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Zgnilizna i padlina. Czy mamy problem z jakością polskiego mięsa?

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
somebody_someone
Podziękujmy naszym wspaniałym, utalentowanym stolorzom, którzy wpieprzają płyty wiórowe do pieca. Powodzenia, oby tak dalej...
G
Gość
Polecam aby Pan Burmistrz i odpowiednie służy zainteresowały się Hotelem Gala i Meblami Limex, co rano kopcą tak, że samochody wjeżdżają w mgłę, nie wspomnę już o osobach które idą do sklepu czy na przystanek...dramat....
G
Gość
Odpowiem nie.
Ten na przeciw urzędu miasta i gminy w Sułkowicach ( pierwszy lub drugi dom w stronę posterunku) jest wyjątkowy, czarny gęsty i śmierdzi jakby ktoś miał spalarnię starych szmat.
I tak go widzę od niepamiętnych lat....
N
Nik
Może lepiej było by gdyby dofinansowanie było w innej formie a nie pożyczka w banku a druga sprawa to że pierwsze znajomi dostają dofinansowanie ja zapisałem się i minęło 8 miesięcy i cisza brak odpowiedzi aż sam musiałem sobie kupić za własne pieniądze
G
Gość
W Krakowie na chwilę obecną jest lepiej niż w Sułkowicach i wszystkich okolicznych wsiach w gminie! Nie ma co się okłamywać! Wystarczy wieczór wyjść na zewnątrz i dokładnie poczujemy czym oddychamy lub czym sąsiad obok pali, smog od razu dusi i szczypie w gardło...Ludzie trochę świadomości i rozwagi, trujemy siebie nawzajem...

W obecnym czasie, ogrzewanie gazem jest bardziej efektywne niż węglem prawie w identycznej cenie... Kwestia oczywiście jaką izolacje i stolarkę posiada dom.

Oprócz wymiany starych pieców, powinny zostać wzmożone kontrole we wszystkich zakładach stolarskich w okolicy, wystarczy przejechać około 5 rano po okolicy ( jadę o tej godzinę to pracy ) żeby zobaczyć jak w kilku zakładach w Rudniku i Sułkowicach unosi się czarny kłąb dymu z tych budynków.
k
kraks
Przestańcie pisać "gorzej niż w Krakowie" bo Kraków to teraz jedna z najczyściejszych miejscowości z małopolski! Wszędzie dookoła miasta smog jest kilkukrotnie większy niż w Krakowie!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska