Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podjęli decyzję o zwiększeniu zagrożenia lawinowego z drugiego, do trzeciego - znacznego. Lawinowa trójka obowiązuje powyżej granicy lasu w Tatrach. W niższych partiach ogłoszony jest drugi stopień zagrożenia lawinowego.
- Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa - czytamy w komunikacie lawinowym.
Na podniesienie stopnia zagrożenia lawinowego duży wpływ miał wiatr towarzyszący świeżym opadom śniegu. Wiatr przesuwając śnieg odłożył depozyty, których wyzwolenie może być tragiczne w skutkach.
- W dalszym ciągu głównym problem lawinowym są świeże depozyty śniegu o zróżnicowanej grubości zalegające we wszystkich formacjach wklęsłych oraz na rozległych polach śnieżnych, w szczególności powyżej 1700 m n.p.m. Te miejsca należy traktować jako szczególne niebezpieczne. Na grani wystające kamienie oraz trawa. W związku ze znacznym opadem śniegu w ciągu nocy podnosimy stopień - opisują sytuację w Tatrach ratownicy TOPR.
W Dolinie Pięciu Stawów Polskich opas śniegu ostatniej doby powiększył pokrywę śnieżną aż o 48 cm.
