FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
- W tym roku kapituła Nagrody Conrada miała łatwiejsze zadanie niż w latach ubiegłych, gdyż pojawiło się dużo świetnych debiutów w różnych rejestrach prozy, którą nagradzamy. Z tego też względu miała zarazem zadanie trudniejsze, gdyż poziom tych pierwszych książek autorskich był bardzo wysoki i wyrównany. Każda z wybranych przez nas autorek ma coś ważnego do powiedzenia i bardzo nas to cieszy. Młoda polska literatura ma się całkiem nieźle! – uzasadnia wybór Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu i przewodniczący kapituły Nagrody Conrada.
W gronie nominowanych do tegorocznej Nagrody Conrada znalazły się pisarki Dorota Brauntsch, Joanna Gierak-Onoszko, Barbara Klicka, Dorota Kotas, Urszula Zajączkowska.
Pierwsza z nominowanych Dorota Brauntsch to absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Duńskiej Szkoły Mediów i Dziennikarstwa w Aarhus. Jej debiutanckie "Domy bezdomne" wydane przez Dowody na Istnienie zostały nominowane w konkursie na najlepszą książkę reporterską 2019 roku na V Festiwalu Reportażu w Lublinie.
Joanna Gierak-Onoszko jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Zajmuje się bohaterami drugiego planu. "27 śmierci Toby’ego Obeda" to jej debiut książkowy wydany przez Dowody na Istnienie, owoc dwóch lat spędzonych w Kanadzie. Książka została nominowana do wielu nagród, m.in. znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Barbara Klicka to poetka, dramaturg, scenarzystka, animatorka kultury i redaktorka. W 2019 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się jej debiutancka powieść "Zdrój".
Dorota Kotas studiowała socjologię stosowaną oraz antropologię społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także specjalizację z animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW. Za swoją debiutancką powieść "Pustostany" opublikowana przez Niebieską Studnię otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia.
Ostatnia z nominowanych – Urszula Zajączkowska – to poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk, a także adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. W 2019 nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się jej książka "Patyki, badyle" nominowana do Paszportu „Polityki” i wyróżniona Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii „esej”.
Nominowane autorki wskazała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski, Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz. Ostatecznego wyboru zwyciężczyni dokonają jurorzy praz czytelnicy za pośrednictwem strony internetowej.
Zdobywczyni wyróżnienia otrzyma 30 tys. złotych. Laureatkę poznamy na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków 25 października w ramach Festiwalu Conrada.
- Przyznawana od 2015 roku Nagroda Conrada wyróżnia się wśród polskich laurów literackich tym, że skierowana jest wyłącznie do debiutantów. Kreując nowe głosy w polskiej literaturze, zachęca wydawców do podejmowania ryzyka wydawniczego. Czytelnikom zaś zwraca uwagę na twórczość debiutantów, prezentując książki autorów o jeszcze nieugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym. Tym bardziej cieszy, że otrzymaliśmy ponad 70 zgłoszeń do tegorocznej edycji nagrody - mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.
Dotychczasowe laureatki Nagrody Conrada to: Liliana Hermetz za książkę Alicyjka (Nisza 2015), Żanna Słoniowska za książkę Dom z witrażem (Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za książkę Ma być czysto (Krytyka Polityczna 2017), Weronika Gogola za książkę Po trochu (Książkowe Klimaty 2018) i Olga Hund za książkę Psy ras drobnych (Korporacja Ha!art 2019).
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
