Dodaje, że tego rodzaju schorzenie powoduje, że jelita dziecka przedostają się do klatki piersiowej. Kobieta została natychmiast wysłana do jednej z warszawskich klinik, gdzie w łonie matki wykonano operację dziecka. Urodziło się zdrowe. - Udało się nam zakupić najnowocześniejszy aparat USG dedykowany położnictwu - z dumą mówi doktor Welz. - Pozwala on na badania przestrzenne płodu, jakich dotąd w Gorlicach nie przeprowadzano.
Widok na monitorze, jaki wyświetla ta aparatura, daje możliwość uwidocznienia przestrzennego wad płodu. Badania są wykonywane zarówno u pacjentek oddziału, jak i tych skierowanych z ambulatorium. - Badania wykonujemy pomiędzy 12. a 14. tygodniem ciąży oraz 20. i 24. tygodniem - tłumaczy lekarz.
W pierwszym terminie gruntownie sprawdzany jest fałd karkowy czy obecność kości nosowej. Nieprawidłowości w tych obszarach mogą sugerować wady płodu, na przykład zespół Downa.Badanie w technice 4D w drugim terminie jest równie istotne dla maluszków. Analizowane są wtedy poszczególne struktury płodu. - Jakość naszego aparatu umożliwia dokładne policzenie kości maleńkich jeszcze dłoni czy stópek dziecka - stwierdza doktor Welz. - Pozwala również na dokładne zbadanie struktur mózgu, serca czy naczyń odchodzących od niego.
Do tej pory pacjentki z Gorlickiego korzystały z tych metod diagnostycznych, ale tylko w ramach prywatnych praktych w Jaśle, Nowym Sączu oraz Krakowie.